BootcampHackathonHiring ChallengeTüm Etkinlikler
İş İlanlarıEğitimlerŞirketler
Türkiye’de Her Sene Düzenlenen Hackathonlar

Türkiye’de Her Sene Düzenlenen Hackathonlar

Türkiye'deki popüler Hackathon etkinliklerini ve örnek projeleri keşfedeceğin bu yazımız sana bazı fikirler verebilir!
Techcareer.net
Techcareer.net
12.07.2023

Türkiye’de Her Sene Düzenlenen Hackathonlar

Hackathon nedir, cevabı pek çok kişinin merak ettiği önemli sorulardan biri. Hackathon, ortak bir fikirde buluşmuş olan kişilerin, belirli bir zaman içinde, ekip çalışması halinde aynı atmosferde bulunarak inovatif fikirler oluşturmaları ve bu fikirlerini kodlara dönüştürmesidir. Projeye dönüştürülen fikrin ilk ve son satırdaki kodları da dahil olmak üzere tüm kodları aynı ortamda yazılmalıdır. Hackathon katılımcıları, çoğunlukla kısa bir eğitimden geçerek süreç hakkında bilgi sahibi olurlar. Hackathon ekibindeki herkesin konuya tüm detaylarla hakim olması ve ekip içerisinde yer alan kişilerin elinden gelen tüm çabayı ortaya koyması, sürecin başarılı bir şekilde sonuçlanması için çok önemlidir. Hackathon’un sonunda katılımcılardan bir internet sitesi ya da mobil app prototipleri oluşturmaları istenir.

Türkiye’de Düzenlenen Hackathon’un Amacı Nedir?

Dünyadaki online ve Türkiye’deki tüm hackathon, makeathon, game jam, ideathon gibi etkinlikleri düzenlemeyi ve duyurmayı hedefleyen Hackathon Türkiye, hackathona ilgili olan gönüllü kişilerden oluşan bir topluluk olarak öne çıkmakta olup aynı zamanda hackathon kültürünü ulaşabildiği herkese öğretmeyi ve yaymayı hedefler. Hackathon Türkiye takımı düzenli bir şekilde günümüz teknolojisini baz alarak yeni nesil temalarıyla hackathonlar düzenler ve bu şekilde Türkiye’nin her yerine hackathon kültürünün yayılmasına aracı olur. Hackathon Türkiye takımı, Türkiye’deki herkesin “kodluyoruz hackathon” demesini hedefler.

Türkiye’de Hangi Hackathon’lar Düzenlendi?

Dünyada ve Türkiye’de belirli dönemlerde her sene hackathonlar düzenlenir. Türkiye’de kayıtlara geçen ilk hackathon, 2012 yılının yazında Netmera şirketi tarafından düzenlenmiştir. Bu süreçten itibaren her geçen gün düzenlenen hackathon sayısı artmıştır. Türkiye’deki her sene düzenlenen hackathonlardan bazıları şu şekildedir:

 • ING Hackathon: Hollandalı ING Grubu’nun Türkiye’deki ağı olan ve finans sektöründe hizmet veren ING, ilk hackathonu 2014 yılında bankacılık lisansına sahip teknoloji şirketlerinden biri olma doğrultusunda “Hack-ING” başlığı altında düzenlemiştir. İnternet bankacılığını geliştirmek ve farklı seçeneklerden oluşan çözümler sunmak amacıyla 2015 yılında ikinci hackathon gerçekleştirmiştir. Banka işlemlerini daha kolay hale getirmek ve engelsiz bankacılık ürünlerini kendi bünyesinde gerçekleştirmek amacıyla 2016 yılında üçüncü hackathonu, 2017 yılında katılımcılara herhangi bir konu kısıtlaması getirmeden dördüncü hackathonu ve 2018 yılında ise ilk defa online bir platformda gerçekleştirecek olduğu online datathonunu düzenlemiştir.
   
 • Anadolu Sigorta Hackathon: Mustafa Kemal Atatürk’ün talebi üzerine kurulan Anadolu Sigorta, Türkiye’nin en köklü ve ilk milli sigorta şirketidir. Anadolu Sigorta düzenlediği hackathonlar sayesinde sigortacılık işlemlerini kolaylaştıracak dijital teknolojilerin oluşturulmasını teşvik etmeyi amaçlıyor. 2017 yılında ilk hackathonunu düzenleyen Anadolu Sigorta, ikinci hackathonunu 2018 yılında, 2019 yılında ise “Konut Sigortalarında Nesnelerin İnterneti-Home IOT” konulu üçüncü hackathonunu düzenlemiştir.
   
 • Genç Hackathon: Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen Genç Hackathon, gençlerin sosyal gelişimlerini desteklerken aynı zamanda onları profesyonel yaşama da hazırlamayı, gençlerin inovatif fikirlere, yeniliğe ve girişimciliğe ilgisini arttırmayı ve ortaya çıkan projelerden kazanılacak fayda sayesinde genç istihdamını iyileştirmeyi amaçlar. İlk olarak 2019 yılında düzenlenmeye başlanan Genç Hackathon’un ikincisi 2020 yılında gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 2020 yılında “Evde Yaşam Üzerine Yenilikçi Fikirler” konusu özelinde ideathon düzenlenmiştir.
   
 • Hack'n Break: Ortaya çıktığı ilk günden bu yana mottosu “Daha iyi bir gelecek için mola” olan Hack’n Break Türkiye’nin ilk ve tek açık inovasyon kampı olarak öne çıkar. Hack’n Break 2016’dan beri her sene düzenlenmekte olup Türkiye’nin en nitelikli ve en yaratıcı insanlarını aynı ortamda bir araya getirerek ortak bir amaç için birlikte çalışmalarını ve üretmelerini sağlar.

Hackathon Proje Örnekleri

Her yıl gerek dünyada gerekse Türkiye’deki birçok temada hackathonlar düzenlenir. Bu hackathonlar sonucunda birçok proje çıkar. İşte bu hackathon proje örneklerinden bazıları şunlar:

 • Birlikte Al: “Birlikte Al” projesi, kitlesel gayrimenkul fonlama projesi ve ev almak isteyen kişilere sadece tek bir ev almak yerine banka hesaplarındaki tutarlar veya tercih ederlerse mikro konut kredisi kullanarak portföy oluşturmalarını ve oluşan sermaye ile ortak gayrimenkul yatırımı yapabilecekleri bir platform oluşturdular.
   
 • İstek mi İhtiyaç mı?: “İstek mi İhtiyaç mı?” projesi, internetten yapılan alışverişler sırasında alışverişi tamamlamadan önce iki defa düşünülmesine imkan oluşturuyor ve bu şekilde bütçeyi daha ekonomik bir şekilde yönetmek mümkün oluyor.

 

Bu yazımızda 'Hackathon nedir, Türkiye’deki her sene düzenlenen hackathonlar nelerdir, Hackathon proje örnekleri nelerdir?' gibi merak edilen konuları detaylandırarak cevapladık. Eğer sen de uzmanlığın olan teknoloji alanındaki Hackathon yarışmalarıyla kendini kanıtlayıp, ödüller kazanıp, bu challenge'ı deneyimlemek istiyorsan techcareer'ın Hackathon yarışmalarına hemen buraya tıklayarak göz atabilirsin! 

Ben Hackathon ile yetinmem, yeni iş fırsatlarını değerlendirmek isterim!' diyorsan, seni kariyerini şekillendireceğin techcareer.net teknoloji iş ilanları sayfamıza bekleriz :)


Daha Fazla

Bulut Sunucu (Cloud Server) Nedir? Avantajları Nelerdir?

Bulut Sunucu (Cloud Server) Nedir? Avantajları Nelerdir?

Bu blogumuzda, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre tercih edebileceği public, private, hybrid ve dedicated olmak üzere dört ana bulut sunucu türünü öğreneceksin.
14.06.2024
6 Dakika

TECHCAREER

Hakkımızda
techcareer.net
Türkiye’nin teknoloji kariyeri platformu

SOSYAL MEDYA

TwitterInstagramLinkedinYoutubeFacebook

tr


en

Tüm hakları saklıdır
© Copyright 2024
support@techcareer.net
İşkur logo

Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hizmetleri A.Ş. Özel İstihdam Bürosu Olarak 31/08/2021-30/08/2024 tarihleri arasında faaliyette bulunmak üzere, Türkiye İş Kurumu tarafından 17/08/2021 tarih ve 9317662 sayılı karar uyarınca 170 nolu belge ile faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınmayacak ve menfaat temin edilmeyecektir. Şikayetleriniz için aşağıdaki telefon numaralarına başvurabilirsiniz. Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye iş Kurumu İstanbul Çalışma ve İş Kurumu Ümraniye Hizmet Merkezi : 0216 523 90 26