techcareer.net
EventsBootcampHackathonHiring ChallengeCompanies

First step towards your techcareer: Bootcamp

Learn, graduate, start to work.

Discover our Events

Microsoft Türkiye Workforce of the Future Azure

Microsoft Türkiye Workforce of the Future Azure

Ücretsiz öğren, mezun ol, çalışmaya başla.

Bootcamp
Job Oppurtunity
Deadline:
01.12.2022
What's a Bootcamp?
What's a Bootcamp?

What's a Bootcamp?

Bootcamps are learning marathons on specific topics under tech domain; such as software technologies, data science or product management. Bootcamps aim to train participants in specific tech domains from scratch, so that they can reach a level to smoothly start a position on that specific domain.

Bootcamps nurture talent for the industry through 6-8 week training programs. Participants get a chance to practice what they learn through working on real-life problems/projects/products.

Participants that are eligible for graduation are given certificates as well as a chance to be placed in a tech company.

Who Can Participate? 👀

  • New graduates or senior students planning a tech career
  • Juniors in technology field who want to develop themselves with latest technologies,
  • Experts in certain areas of technology, yet want to expand their area of expertise by learning new fields,
  • Currently working on other professions, yet who are interested in technology and shifting their career towards this area can participate in bootcamps free of charge!

What Awaits You? 🎯

Online & live trainings
Project development using latest technologies
Graduation certificate
A chance to work in your dream companies

Talent Success Stories

Yavuz Balı

Sıcak bir karşılama, eğlenceli ve yoğun bir program ile birlikte benim için oldukça keyifli bir programdı. Bir çok şey öğrenmenin yanında bootcamp’e katılan farklı ve donanımlı insanlarla tanışma fırsatım oldu. Geriye bakıp düşününce iyi ki katılmışım dediğim bir bootcamp’ti benim için. Emeği geçen herkese teşekkürler 😂

Yavuz Balı
Data Science Bootcamp
Sema Vargez

Techcareer.net sayesinde bir parçası olduğum Test Engineering Bootcamp süreci boyunca, techcareer.net ailesi ve eğitmenim iş hayatına sağlam adımlarla adım atmam için oldukça destekleyiciydi. Gerek bootcamp süreçleri gerek ise bootcamp sonrası ilgilerini eksik etmedikleri için techcareer.net ailesine ve eğitmenime teşekkür ederim. Halen bu ailenin bir parçası olduğum için oldukça mutluyum. Eminim ki techcareer.net ailesi vermiş olduğu bootcamplerle birlikte birçok insanın hayatına dokunmaya devam edecek.

Sema Vargez
Test Engineering Bootcamp

View Our Past Events

Invio Android Developer Bootcamp

Invio Android Developer Bootcamp

Bootcamp'e katıl, Jr. Android Developer ol!

Bootcamp
Job Oppurtunity
Deadline:
Applications Completed

TECHCAREER

Events

OTHER

SOCIAL MEDIA

TwitterInstagramLinkedinFacebook
techcareer.net
Türkiye’nin teknoloji kariyeri platformu

tr
en
All rights reserved
© Copyright 2022
support@techcareer.net
İşkur logo

Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hizmetleri A.Ş. Özel İstihdam Bürosu Olarak 31/08/2021-30/08/2024 tarihleri arasında faaliyette bulunmak üzere, Türkiye İş Kurumu tarafından 17/08/2021 tarih ve 9317662 sayılı karar uyarınca 170 nolu belge ile faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınmayacak ve menfaat temin edilmeyecektir. Şikayetleriniz için aşağıdaki telefon numaralarına başvurabilirsiniz. Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye iş Kurumu İstanbul Çalışma ve İş Kurumu Ümraniye Hizmet Merkezi : 0216 523 90 26