BootcampHackathonHiring ChallengeTüm Etkinlikler
İş İlanlarıŞirketler
C# Nedir? Sıfırdan C# öğrenmek için 10 Temel Kaynak

C# Nedir? Sıfırdan C# öğrenmek için 10 Temel Kaynak

C# nedir? Haydi birlikte öğrenelim!
Techcareer.net
Techcareer.net
25.03.2024
11 Dakika

Son yıllarda modern, nesne yönelimli ve performanslı programlama dili olarak görülen C#, teknoloji dünyasında kısa süre içerisinde önemli yer edindi. Microsoft'un .NET platformu için özel olarak geliştirdiği bu dil, Java, C ve C++'tan esintiler taşısa da kendine özgü yapısıyla dikkat çeker. Web'den mobil uygulamalara, sunucu yazılımlarından oyun geliştirmeye kadar geniş kullanım alanına sahip olan C#, dilin esnekliği ve güçlü kütüphaneleri sayesinde hem yeni başlayanlar hem de deneyimli geliştiriciler için cazip seçenek haline geldi. Eğer sen de bu dili öğrenmek istiyorsan, doğru yerdesin! C# hakkındaki detaylar ve en iyi kaynaklara birlikte göz atalım.

C# Nedir?

C ve C++ programlama dilleri ailesinden gelen ve “C Sharp” olarak da bilinen C#, esnek ve nesne yönelimli yapıya sahip, orta seviyeli programlama dilidir. .NET Framework üzerinde çalışmak üzere özel olarak tasarlanmış olan C#, ilgili platformun en kritik bileşenlerinden biridir.

C#'ın bu kadar popüler olmasının arkasındaki ilk sebep C# dilinin, .NET için sıfırdan tasarlanmış olmasıdır. Bu sayede platform için en uyumlu dillerden biri olmuştur. Sunucu tabanlı uygulamalardan gömülü sistemlere kadar geniş yelpazede kullanılabilen olan bu dil, çok yönlülüğü sayesinde pek çok farklı projede tercih edilir.

Diğer yandan C#'ın gelişmiş derleyici özellikleri, yazılımcıların en karmaşık hataları bile kolaylıkla tespit edebilmesine yardımcı olur. Bu özelliği ile hata ayıklama (debugging) sürecini hızlandırarak, projelerin daha kısa süre içerisinde tamamlanmasına olanak tanır. Yazılımcılar için bu durum hem zaman kazancı hem de daha az hata olasılığı anlamına gelir.

C# Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

C# öğrenme süreci kişisel hedeflerie, öğrenme hızına, deneyim seviyene ve harcadığın zamana bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Fakat genel bir perspektiften bakıldığında, C# öğrenme sürecini şu şekilde değerlendirebilirsin:

 • Eğer programlama konusunda hiç deneyimin yoksa C# dilinin temel yapılarını, sözdizimi ile basit uygulamalarını anlamak için 3-4 hafta süre gerekebilir. Bu süreçte temel veri tipleri, değişkenler, kontrol yapıları (if, switch-case vb.), döngüler gibi temel konseptleri öğrenirsin.
 • Orta seviye sınıflar, nesneler, miras alma, polimorfizm, temel veri yapıları, LINQ ve temel dosya işlemleri gibi konuları kapsar. Orta seviyeye ulaşmak için ek olarak 2-3 ay süre ayırman gerekebilir.
 • İleri seviye konuları arasında tasarım desenleri, multithreading, özel kütüphaneler, ileri düzey veri yapıları ve .NET Core ile ilgili derinlemesine bilgiler bulunur. İleri seviyeye erişmek için 6 ay ile bir yıl arası bir süre daha harcaman gerekebilir.
 • C#'da uzmanlaşmak, spesifik alanlarda (web geliştirme, masaüstü uygulamalar, oyun geliştirme gibi) projeler üzerinde çalışmayı ve bu konularda derinlemesine bilgi sahibi olmayı gerektirir. Uzmanlık seviyesine ulaşmak için ek olarak 1-2 yıl süre ayırman önerilir.

C# ile Neler Yapılabilir?

Çok yönlü bir programlama dili olarak tasarlanan C# dili, geniş kütüphanesi, entegrasyon kabiliyetleri ve .NET Framework'ün sunduğu olanaklar sayesinde pek çok farklı alanda uygulama geliştirmek için uygundur. Bu bağlamda C# kullanım alanları şu şekilde özetlenebilir:

 • C# ile ASP.NET teknolojisi kullanarak dinamik, etkileşimli, ölçeklenebilir web uygulamaları geliştirebilirsin. MVC, Web API ve Razor Pages gibi teknolojileri kullanarak modern web uygulamaları oluşturabilirsin.
 • Xamarin gibi platformlar sayesinde C# dilini kullanarak hem iOS hem de Android için native mobil uygulamalar tasarlayabilirsin.
 • RESTful web servisleri veya SOAP tabanlı servisler oluşturarak diğer uygulamalarla etkileşimde bulunabilirsin.
 • Temel komut satırı uygulamalarından kompleks işlevselliklere sahip araçlara kadar her şeyi C# ile tasarlayabilirsin.
 • Özel kütüphaneler veya modüller oluşturarak diğer yazılımlarla entegrasyon sağlayabilirsin.
 • Geleneksel masaüstü uygulamaları oluşturarak kullanıcılarla etkileşimli arayüzler hazırlayabilirsin.
 • Unity gibi popüler oyun motorları C# desteği sunar. Bu sayede C# bilgisiyle 2D veya 3D oyunlar geliştirebilirsin.

C# Öğrenmek için 10 Temel Kaynak

C# diline giriş yapmak veya mevcut bilgilerini genişletmek isteyenler için doğru kaynaklara başvurmak büyük öneme sahiptir. İster temel seviye bilgi arayışında olun, ister ileri düzey konularda uzmanlaşmak isteyin, C# dili öğrenmek başvurabileceğin 10 temel kaynak şunlardır:

1. C# Station

C# dilini öğrenmeye yeni başlayanlar için oldukça değerli kaynaklardan biri olan C# Station kullanıcılarına sadece teorik bilgileri değil, aynı zamanda derleyici/düzenleyici araçlarıyla gerçek zamanlı uygulamalı öğrenme imkanı da sunar. Bu da öğrencilere kodları anında yazma, test etme ve sonuçları hemen gözlemleme şansı tanıyarak etkileşimli bir öğrenme deneyimi yaşatır.

C# Station Tutorial, C# diline dair kapsamlı bilgiler sunar. "İfadeler, Türler ve Değişkenler" kısmında C#'ın temel yapıları ve operatörleri ele alınırken, "İsim Alanları" bölümü kodun organize bir yapıda olmasını sağlar. "Sınıflara Giriş", nesne yönelimli programlamaya kapı aralar. "Öznitelikler" ile C# dilinin özel etiketleri tanıtılır, "Null Yapılabilir Türlerle Çalışma" ile veritabanı işlemleri ile eksik veri konularında bilgi verilir.

2. Microsoft Virtual Academy

Microsoft Virtual Academy'nin "C# Fundamentals for Absolute Beginners" başlıklı eğitimi, Developer University'den Bob Tabor'un rehberliğinde, C# diline tamamen yabancı olanlar için mükemmel başlangıç sunar. Adı geçen eğitmen, katılımcıları 24 farklı pratik yapma bölümüyle buluşturur. Böylece teorik bilgilerin yanı sıra pratik uygulamalarla da C# dilini kavrama imkanı sunar.

Eğitimde, "C# nedir?" gibi temel konulara odaklanmanın yanı sıra, yazılım geliştirmede kullanılan araçlardan, kod yazma tekniklerine, hata ayıklamanın püf noktalarına kadar pek çok konu detaylı şekilde işlenir. Bob Tabor, kurs boyunca C# becerilerini sadece teorik bilgi ile sınırlı kalmayıp, gerçek projeler üzerinden geliştirmeni hedefler.

Kursun içeriğinde, "Veri Türlerini ve Değişkenleri Anlama" başlığı altında, C# dilinin temel bileşenlerinden olan veri türleri ile değişkenler üzerine derinlemesine bilgiler sunulur. "Dizileri Anlamak" bölümünde veri koleksiyonlarını saklama, yönetme yöntemlerinden olan diziler hakkında bilgi edinirsin. "Dizelerle Çalışma" kısmı, karakter katarlarıyla ilgili işlemleri ve metodları ele alır. Son olarak "Tarih ve Saat Verileriyle Nasıl Çalışılacağını Öğrenmek" başlığında, zamanla ilgili veri tiplerinin nasıl kullanılacağı konusunda bilgiler paylaşılır.

3. Tutorials Point

C# dilini öğrenmekte olan bireyler için iki ayrı öğretici sunan Tutorialspoint hem yeni başlayanlara hem de daha ileri düzeydeki programcılara hitap etmek üzere tasarlanmıştır. Her iki öğretici de kullanıcıların C# dilinin temellerini kavramalarını sağlamak üzere detaylı ve adım adım örneklerle zenginleştirilmiştir.

İlk öğreticide C# dilinin temel anahtar konularına odaklanılır. Bu bölümde, bir programın nasıl yapılandırılacağından başlayarak, algoritma içerisinde karar mekanizmalarının nasıl işlediğini anlatan "Karar Verme" konusuna kadar geniş yelpaze sunulur. Ayrıca nesne yönelimli programlamanın en önemli prensiplerinden biri olan "Kapsülleme", hata yönetiminin temelini oluşturan "İstisna İşleme" ve dosya okuma/yazma işlemlerinin nasıl gerçekleştirileceğini anlatan "Dosya G/Ç" gibi konular da bu öğreticide yer alır.

İkinci öğreticide ise C# dilinin daha gelişmiş temel konuları ele alınır. Bu kısımda kodun çalışma zamanındaki davranışını incelemek için kullanılan "Yansıma", sıra bazlı erişim sağlayan "Dizin Oluşturucular", performans ihtiyaçlarına cevap vermek için kullanılan "Güvenli Olmayan Kod" ve birden fazla iş parçacığının eş zamanlı çalıştırılmasına olanak tanıyan "Multithreading" gibi konular detaylı şekilde işlenir. Bu öğretici daha önce C# diline aşina olan ve bilgilerini derinleştirmek isteyen bireyler için idealdir.

4.Tutorials Teacher

Tutorials Teacher programlama dünyasına girmek veya mevcut bilgisini genişletmek isteyenler için ideal platformlardan biridir. Pek çok programlama dili ile teknolojisine geniş perspektiften yaklaşarak, yeni başlayanlardan profesyonellere kadar her seviyeden bireye uygun içeriklerle donatılmıştır.

Özellikle C# konusunda sağlam temel atmana yardımcı olacak eğitim materyalleri sunan platform, dili tüm yönleriyle kavramanı hedefler. "Veri türleri, sınıflar ve değişkenler" konusunda, C# dilinin temel yapıtaşları, değişken tanımlama teknikleri hakkında detaylı bilgilere erişebilirsin. "Anahtarlar ve döngüler" bölümünde, kodun kontrol akışını yönetmek için kullanılan yapılar ele alınırken; "Dizeler ve diziler" kısmında, metin ve koleksiyon işlemlerini gerçekleştirme yöntemleri anlatılır. Bunlar dışında "Akış G/Ç" konusunda, veri girişi ile çıkışı işlemleri, dosya okuma ve yazma gibi temel operasyonlar hakkında bilgi sahibi olabilirsin.

Öte yandan Tutorials Teacher, LINQ'den Node.js'ye kadar çeşitli alanlarda kendini geliştirebileceğin eğitimler de sunar. İlgili geniş yelpaze, programlama yolculuğunda ihtiyacın olan her konuda destek alabileceğin anlamına gelir. Hem teorik bilgilerini artırmak hem de uygulamalı deneyim kazanmak için bu platformu değerlendirebilirsin.

5.Deccansoft

Deccansoft C# eğitimi, Microsoft Sertifikalı Sandeep Soni tarafından sunularak C# dilini baştan sona kapsar. Sandeep, her konuyu pratik yaklaşımlarla açıklar. Bu yüzden başlamadan önce temel programlama bilgisine sahip olman önerilir. Eğitimde, ".NET Framework" ve "CLR (Ortak Dil Çalışma Zamanı)" gibi temel konseptler üzerinde durulur. Ayrıca WinForms ile GUI tasarlama ve .NET'in çoklu okuma yetenekleriyle uygulama geliştirme konularına da değinir.

6. Udemy – C# Programming Projects for Beginners

Geniş kurs yelpazesine sahip olan global online öğrenme platformu Udemy, Pavol Almasi tarafından sunulan C# programlama kursu özellikle dikkat çeker. Almasi'nin web sitesinde pek çok C# eğitim videosu bulunsa da en kaliteli olanlarının ücretsiz olmadığını belirtmek gerekir. Bu özel kurs, yaklaşık 49 ders içerir, toplamda 9 saatlik eğitim süreci sunar.

Kurs, döngüler, diziler, yapılar gibi C# dilinin temel konseptlerine uygulamalı yaklaşım sunar. Yeni başlayanlar için özel olarak tasarlanan projelerle, katılımcılar kodlama pratiği yaparak bilgilerini pekiştirebilirler. Kursun diğer önemli yönü, bir programcı gibi düşünmek konusundaki vurgusudur. Söz konusu vurgu, problem çözme yeteneklerini geliştirirken aynı zamanda doğru yaklaşımı kullanma becerisini de kazandırır.

7.LearnCS.org

C# öğrenmek isteyenler için özelleştirilmiş online öğrenme platformu olan LearnCS.org. tamamen C# programlama diline adanmış olup, başlangıçtan ileri seviyeye kadar konuları kapsayan içeriğe sahiptir. Özgün bir yaklaşım sunan site, kullanıcılara kod yazma, bu kodun gerçek zamanlı olarak ne tür çıktı ürettiğini gözlemleme fırsatı tanır. Bu özelliği ile iki ayrı pencere sunar. Yani biri kullanıcının kod yazdığı, diğeri yazılan kodun çıktısını gösteren penceredir. Bu sayede öğrenme süreci daha etkileşimli hale gelir. Kurs kapsamında Değişkenler ve türler sekmesinden başlayarak temel konseptleri öğrenirken, dizeler ve döngüler ile daha karmaşık yapıları kavrayabilirsin. Yöntemler konusunda fonksiyonların nasıl tanımlandığı ile kullanıldığı hakkında bilgi edinirken, "sınıflar ve sınıf özellikleri" ile nesne yönelimli programlamaya dair temel kavramlara dalabilirsin.

8.Abbot – C# Tutorial

Zetcode tarafından sunulan Abbot – C# Tutorial, C# programlama diline dair kapsamlı öğrenme kaynaklarından biridir. Yeni başlayanlar için temel bilgileri içerirken hem de deneyimli programcıların ilgisini çekebilecek ileri düzey konulara da yer verir. Eğitim, C# dilinin temel yapı taşlarına odaklanarak başladığından öğrenciyi, daha karmaşık ve ileri seviye konseptlere adım adım yönlendirir. Yaklaşım, katılımcının öğrenme sürecini daha anlam dolu şekilde ilerletmesine yardımcı olur.

Öğrencilere C# dilinin temelini oluşturan veri tipleri hakkında geniş bilgiler sunulurken, metin işlemleri için kullanılan "Stringler" konusuna da değinilir. "Sözcük yapısı" ve "Akış kontrolü" gibi konular, kodun nasıl yazılacağı ve çalıştırılacağına dair temel prensipleri tanıtır. Eğitimde ayrıca kodları daha organize ve modüler yapıda tutmaya yarayan "İsim alanları" ile veri koleksiyonlarını yönetme yöntemlerini öğrenmek için "Koleksiyonlar" konularına da derinlemesine yer verilir. Eğitimin diğer özelliği de C# 4.0 sürümünün getirdiği yenilikleri de içermesidir. Bu sayede öğrenciler güncel özellikler hakkında da bilgi sahibi olabilirler.

9. Channel 9

Microsoft'un teknoloji meraklıları için sunduğu değerli bir platform olan Channel 9’da yer alan Jump Start serisi, C# programlama dili öğrenmek isteyenler için harika bir başlangıçtır. Eğitimde, Microsoft'tan Jerry Nixon ile Crank211'in kurucu ortağı Daren May gibi alanında uzman iki isim, C# hakkındaki bilgilerini paylaşır. Uzmanlar, kursun her adımında öğrencilere pratik örnekler sunarak C# dilini daha anlaşılır kılmaya gayret eder.

Jump Start serisi öğrencilere, bilgi seviyelerine bağlı olarak ilerlemeleri için esneklik tanır. Başlangıç seviyesinde C# dilinin temelleri üzerinde durulurken, ilerleyen bölümlerde daha derin konseptlere girilir. Nesne yönelimli programlamanın temelleri ile başlayarak programlamanın kritik yönünü keşfedebilirsin. "Yönetilen Dilin Temelleri" bölümünde, yönetilen dillerin ne olduğu ile neden bu kadar önemli oldukları hakkında bilgi sahibi olabilirsin. "C# Neden OOP için En İyisidir?" bölümünde, C#'ın nesne yönelimli programlama için neden öne çıktığını öğrenirsin. C# Sözdizimi ile C# dilinin yapı taşları ile kurallarına dair bilgi edinerek eğitimi tamamlayabilirsin. Söz konusu kurs, C# yolculuğunda senin için harika bir rehber olabilir.

10. JKU – C# Eğitimi

JKU'nun sunduğu C# eğitimi, Linz Üniversitesi'nden Hanspeter Mössenböck önderliğinde öğrencilere sunulur. Mössenböck, bilgisi ve deneyimiyle dikkat çeken bir eğitimci olarak katılımcılara C# programlama dilinin hem temel hem de ileri özelliklerini aktarmayı hedefler. Kurs, C# dilinin en temel özellikleri olan nesne yönelimi gibi konseptlerle başlar. Böylece öğrencilerin dilin temel yapı taşlarını anlamaları, üzerine inşa etmeleri için sağlam temel oluşturur.

Daha sonra kurs türler, ifadeler gibi temel konseptleri ele alarak katılımcıların C# dilinde değişkenler ile ifadelerin nasıl kullanılacağını öğrenmelerine yardımcı olur. "Declarations" bölümü değişkenlerin, fonksiyonlar ile diğer öğelerin nasıl tanımlandığına dair bilgiler içerir. Sınıflar ve yapılar kısmında C# dilinde nesne yönelimli programlamanın temel bileşenlerinden olan yapı tanımlamalarına odaklanılır. "Namespaces, assemblies ve XML yorumları" bölümü ise kod organizasyonu, bileşenlerin birleştirilmesi ile dokümantasyon oluşturma konularında bilgi sağlar. .NET platformunun temel yapısının da ele alındığı kurs, C# öğrenmek isteyenler için kapsamlı kaynak sunar.

Eğer sen de programlama dünyasına atılmak ve dil öğrenmek istiyorsan, C# mükemmel bir başlangıç olabilir. Hem öğrenmesi kolay hem de endüstride geniş kullanım alanına sahip olan dil ile pek çok fırsat yakalayabilirsin. Aynı zamanda .NET Framework'ün gücünden yararlanarak daha kompleks projelerde de çalışma şansını yakalayabilirsin. Eğer kariyerine hızla başlamak ve sektörde öne çıkmak istiyorsan, hemen iş ilanlarına göz atabilir veya kendini geliştirmek için Techcareer Bootcamp eğitimlerimize katılabilirsin. Ayrıca yeteneklerini göstermek için Hackathon etkinliklerimize de başvurabilirsin. Eğer soruların veya merak ettiklerin varsa Discord kanalımıza katılarak komünitemizle bağlantıya geçebilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

C# avantajlı bir dil mi?

C#, modern yazılım geliştirme ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış, obje yönelimli ve geniş kütüphaneye sahip bir dildir. Microsoft'un .NET platformu üzerinde çalışarak masaüstü, web, mobil ve oyun geliştirme gibi pek çok alanda kullanılır. Güçlü topluluğa sahip olması, sürekli güncellenen özellikleri ve yüksek performansı ile bilinen C# oldukça popüler ve tercih edilen diller arasındadır.

Yazılıma C# ile başlanır mı?

Yazılıma başlamak için C# oldukça uygun olabilir. Özellikle masaüstü uygulamalar, web projeleri, mobil uygulamalar veya oyun geliştirmek isteyenler için C# ve .NET çerçevesi geniş olanaklar sunar. Visual Studio gibi başarılı IDE (Entegre Geliştirme Ortamı) sayesinde yeni başlayanlar için bile etkili şekilde kod yazma ve hata ayıklama imkanı bulunur.

Bootcamp katılım şartları nelerdir?

Bootcamp programları teknoloji alanında kariyer yapmayı hedefleyen ve bu yönde eğitim almayı arzulayan herkese açıktır. Özellikle yakın zamanda mezun olmuş, mevcut kariyerini teknoloji odaklı bir yola yönlendirmek isteyen veya yazılımda yeni başlamış ancak kendini daha da geliştirmek isteyen bireyler için idealdir.

Bootcamp eğitimleri ücretli midir?

Bootcamp eğitimlerimiz ücretsizdir. Tüm ilgilenen bireyler, ücretsiz olarak sunulan bootcamp programlarına başvurabilirler. Eğitimler, katılımcıların teknoloji ve yazılım alanında becerilerini geliştirmeleri için ideal bir fırsattır.

Hackathon yarışmalarına katılım şartı nelerdir?

Hackathon yarışmalarına, teknoloji alanında kariyer yapmayı hedefleyen ya da bu alanda deneyime sahip olan herkes katılabilir. Özellikle yazılıma ilgi duyan ve yeteneklerini sergilemek isteyenler için ideal bir platformdur. Yarışma içeriği konusunda bilgili olan herkes bu ücretsiz etkinlikte yer alabilir.

 


Daha Fazla

Discord'da Topluluk Nasıl Kurulur?

Discord'da Topluluk Nasıl Kurulur?

Bu blogumuz, discord topluluğunu kurup büyütmen için gerekli tüm ipuçlarını sunarak çevrimiçi etkileşimini geliştirecek.
05.04.2024
2 Dakika

TECHCAREER

Hakkımızda
techcareer.net
Türkiye’nin teknoloji kariyeri platformu

SOSYAL MEDYA

TwitterInstagramLinkedinYoutubeFacebook

tr


en

Tüm hakları saklıdır
© Copyright 2024
support@techcareer.net
İşkur logo

Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hizmetleri A.Ş. Özel İstihdam Bürosu Olarak 31/08/2021-30/08/2024 tarihleri arasında faaliyette bulunmak üzere, Türkiye İş Kurumu tarafından 17/08/2021 tarih ve 9317662 sayılı karar uyarınca 170 nolu belge ile faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınmayacak ve menfaat temin edilmeyecektir. Şikayetleriniz için aşağıdaki telefon numaralarına başvurabilirsiniz. Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye iş Kurumu İstanbul Çalışma ve İş Kurumu Ümraniye Hizmet Merkezi : 0216 523 90 26