BootcampHackathonHiring ChallengeTüm Etkinlikler
İş İlanlarıEğitimlerŞirketler
Programlama Mantığını Geli̇şti̇rmek İçi̇n İpuçları

Programlama Mantığını Geli̇şti̇rmek İçi̇n İpuçları

Kod dünyasına giriş yapmadan önce, programlama mantığını geliştirmek için altın değerinde ipuçlarına hazır ol!
Techcareer.net
Techcareer.net
18.10.2023

Programlama Mantığını Geli̇şti̇rmek İçi̇n İpuçları

Çevrim içi dünyanın vazgeçilmezlerinden olan programlama, herhangi bir sorunun basit ya da karmaşık olmasını önemsemeden sade, etkili ve en verimli haliyle çözüme kavuşturmaya yarıyor. Programlamanın en etkili tekniklerinden biri de bu sorunları aralarında küçük parçalara bölüp bu şekilde çözüme gitmesi oluyor. Kodlamaya başlamadan önce küçük detaylara göz atıp düzenli bir şekilde yapı oluşturmak ise mantığın gelişimine oldukça büyük bir katkı sağlıyor. 

Genellikle bilgisayar programı, mobil uygulama, internet sitesi, çevrim içi oyun veya sayfa geliştirmek isteyen kişiler tarafından en çok sorulan sorulardan biri de “programlama mantığı nedir?’’ oluyor. Programlama mantığı, çok kapsamlı ve çeşitli olarak bilgisayar bilimine uygulanabilen temel bir yapı olarak ölçülebilir sonuçlara dayanıyor. Ayrıca bu ölçülebilir sonuçlara ve mantıksal ilkelere göre çalışmakta olan sabit veriler üzerinden de mantıksal işlemler içeriyor. 

Bilgisayar bilimine büyük katkıları olan programlama mantığı, ilk olarak sadece gelişmiş olan algoritmalarla derlenen bazı uygulamalarla başlıyor. Zamanla ve gelişen teknolojiyle beraber oldukça üst seviyelere taşınan bu mantık türü, hem teknolojik makineler hem de insanlar aracılığıyla paylaşılabilen bir hesaplama mantığına dayanıyor. Hesaplama mantığı ise bu ilerleyen teknolojiyle sürekli etkileşim halinde olunurken keşfediliyor.

Programlama mantığının da dahil olduğu yazılım dünyası, adından sıklıkla bahsettirmeyi başarıyor. Programlama mantığına merakı olan ya da geliştirmek isteyen kişilerin ise öncelikle bir programlama dili öğrenmesi gerekiyor. Bu programlama dillerinin en yaygın örnekleri ise Java, Python, PHP, JavaScript, SWIFT, Pascal ve PERL oluyor. Programlama dilini geliştirmek için pek çok ipucu bulunuyor. İlgi alanını belirledikten ve seçtiğin bir programlama dilini öğrenmeye başladıktan sonra veya hali hazırda bilgi sahibi isen bu ipuçlarını izleyerek gelişim göstermen mümkün.

Çevrimiçi dünyayla ilgilenen, programlama mantığı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ve programlama mantığını geliştirmek isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan biri de “programlama mantığı nasıl geliştirilir?’’ oluyor. Öncelikle günlük hayatta olduğu gibi çevrim içi dünyada da herhangi bir şeyi öğrenmenin en iyi yollarından biri pratik yapmak ve uygulamak oluyor. Yalnızca bir probleme çözüm bulma amacı, sınırlı bir işlem kümesini oluşturuyor. Bu yüzden de daha iyi bir mantık yürütebilmek için sürekli olarak pratik yapılması gerekiyor. Ayrıca veri yapıları ve algoritma hakkında daha fazla bilgi edinmek gerekiyor. Etkili bir yazılım için bu algoritmaları ve yapıları öğrenip sorunlara odaklanabilmek, çözümü üretmek için çizilecek yolu daha iyi belirliyor. 

Algoritma yeteneklerini geliştirmek için de matematiksel bir şekilde pratik yapman ve satranç gibi stratejik oyunları oynaman mümkün. Ek olarak programlama paradigmaları da bu sürecin yapı taşlarından birini oluşturuyor. Bu unsurları ve tüm değer dizilerini öğrenmek, programların sürdürülebilir, anlaşılabilir, çözüme odaklı, sağlıklı ve verimli olmasına ön ayak oluyor. 

Programlama Mantığını Geliştirmek için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yazılım dünyasının temel konularından biri de programlama mantığı oluyor. Programlama mantığını geliştirmek için ipuçları, başlıca şu şekilde sıralanabiliyor;

 • Uygulama: Algoritmalar, sadece bir probleme çözüm bulma amacı ile yola çıkılan sınırlı ve düzenli işlemler kümesini oluşturuyor. Bu yüzden pratik yapıp uygulamalı olarak çalışmak başarıya giden yolu bir hayli kolaylaştırıyor. Bu da daha iyi bir programlama mantığının elde edilmesini sağlıyor. 
   
 • Çözüm Odaklı Düşünmek: Gerek gündelik hayatta gerek ise çevrimiçi dünyada çözüm odaklı düşünmek, başarıya gitmenin önemli yollarından biri oluyor. Yazılım dünyasında basit, karmaşık, büyük ya da küçük her tür problemin verimli, sade ve etkin şekilde çözümleme yarayan programlama, gelişen ve sürekli devam eden bir süreci oluşturuyor. Zorluk veya büyüklük derecesi fark etmeksizin bir problemi daha küçük parçalara ayırıp aşama aşama çözüme yürümek ise oldukça etkili bir teknik oluyor. Ayrıca kodlama işlemine başlamadan önce sözde kodlar kullanılıp düzenli bir yapı oluşturmak mümkün.
   
 • Algoritmalar ve Veri Yapıları Hakkında Bilgi Edinmek: Sorunlarınıza daha iyi odaklanmak ve daha güçlü bir yazılıma sahip olmak için yapılar hakkında daha çok bilgi edinmeniz önem taşıyor. Bu sayede daha iyi plan adımları atmak mümkün oluyor. Bu veri yapılarını bilmek, bir probleme çözüm üretmek amacıyla gidilecek yolu ve kullanılacak verileri daha doğru ve etkili bir şekilde belirlemeye yardımcı oluyor. Algoritmik düşünme ise karışık gibi gözükse de matematiksel unsurlarla pratik yapmak bu yeteneği oldukça arttırıyor. Algoritmik düşünmeyi daha fazla arttırmak için sudoku gibi oyunlar da oynanabiliyor.
   
 • Programlama Paradigmalarını Öğrenmek: Paradigmaları daha detaylı öğrenmek, programlama mantığını geliştirmek için büyük bir önem taşıyor. Yapılan programlamanın sürdürülebilir, sonuç odaklı, verimli ve anlaşılabilir düzeyde olması için paradigmaları öğrenmek, mantığın gelişmesine önayak oluyor. Örneğin oldukça önemli paradigmalardan birini oluşturan Dayalı Programlama paradigması (OOP), istenilen projeleri yaratabilmek için adeta takip edilecek bir rehber niteliği taşıyor. Ayrıca fonksiyonel programlamayı, problemlerin farklı çözümlerini bulmak için bir alternatifi oluşturuyor. Ayrıca programların nasıl gelişeceğini öğrenmek, fonksiyonel programlama ile daha keyifli bir hal alıyor. 
   
 • Başka Kişilerin Kodlarına Bakmak: Yazılım dünyasında bir problemi çözmek için pek çok mantık kurulabiliyor. Başka programcıların çözümlerini incelemek, kişinin kendi problemini çözme sürecinde katkı sağlayabiliyor. Halihazırda bir çözüm üretilmiş olsa bile başka programcıların çözümlerine de göz atmak faydalı olabiliyor. Bu farklı çözümler, kendi çözümlerimizden daha kolay bir yolla olabiliyor. Bu yüzden de aynı problemin farklı çözümlerini bir başka bakış açısıyla görmek programlama mantığı geliştirmek konusunda oldukça katkı sağlıyor.

 

Kod dünyasına giriş yapmadan önce, programlama mantığını geliştirmenin sırlarını keşfet! Bu yazıda bulacağın değerli ipuçları, teknoloji yolculuğunun anahtarı olabilir. Ama hala karar veremediysen, teknoloji kariyerin için yol göstermesini umduğumuz Kariyer Rehberi'ne de göz atabilir, ardından sana uygun olabilecek teknoloji iş ilanlarına başvurabilirsin. :)


Daha Fazla

Techcareer.net Video Eğitimler!

Techcareer.net Video Eğitimler!

Techcareer.net'in ücretsiz eğitim videolarıyla yazılım becerilerinizi geliştirin. Dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerde erişebileceğiniz video eğitimlerle teknoloji kariyerinize bir adım daha yaklaşın!
29.05.2024
1 Dakika

TECHCAREER

Hakkımızda
techcareer.net
Türkiye’nin teknoloji kariyeri platformu

SOSYAL MEDYA

TwitterInstagramLinkedinYoutubeFacebook

tr


en

Tüm hakları saklıdır
© Copyright 2024
support@techcareer.net
İşkur logo

Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hizmetleri A.Ş. Özel İstihdam Bürosu Olarak 31/08/2021-30/08/2024 tarihleri arasında faaliyette bulunmak üzere, Türkiye İş Kurumu tarafından 17/08/2021 tarih ve 9317662 sayılı karar uyarınca 170 nolu belge ile faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınmayacak ve menfaat temin edilmeyecektir. Şikayetleriniz için aşağıdaki telefon numaralarına başvurabilirsiniz. Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye iş Kurumu İstanbul Çalışma ve İş Kurumu Ümraniye Hizmet Merkezi : 0216 523 90 26