BootcampHackathonHiring ChallengeTüm Etkinlikler
İş İlanlarıŞirketler
Yazılımcılara Sorulan En Klişe Sorular

Yazılımcılara Sorulan En Klişe Sorular

Eğer bir yazılımcıysan, en az 2 tanesini duymama ihtimalinin olmadığı, işte o sorular :)
Techcareer.net
Techcareer.net
22.12.2022

Teknoloji hızla gelişirken iş hayatındaki roller çeşitleniyor, iş yapış şekilleri değişiyor; ama bazı şeyler pek değişmiyor. Örneğin; özellikle sektörden olmayan kişilerin yazılımcılara sorduğu o cevabı merakla beklenen sorular… Bu sorular pek değişmiyor. İşte yazılımcılara sorulan en klişe 6 soru!

Deneyimli bir yazılımcıysan, bugüne kadar birçok kez işinle, sektörle ilgili sorulara maruz kalmışsındır. Henüz yolun başındaysan da birazdan sıralayacağımız soruları bir gün bir yerlerde duyma ihtimalin yüksek. Popüler olan bir sektörde bulunmak dışında, birçok kişinin arka planını da merak ettiği bir iş yapmak, bu soruların sorulmasının ana nedeni gibi. Ne dersin?

1. Bilgisayarları insanlardan daha çok mu seviyorsun?

Günün büyük bir bölümünü bilgisayar başında geçiren biri için akla ilk gelen sorulardan biri bu oluyor. Bilgisayarını insanlardan daha fazla sevip sevmediğin tartışılır tabii, ama yine de bu soruya cevap bekleyen birilerinin olabileceğini unutma.

2. Çok az şey yapıp, çok fazla mı kazanıyorsun?

Yazılım sektörü yeni bir alan olmasa da yazılımcıların iş tanımı konusunda özellikle sektörden olmayan kişiler arasında bir kafa karışıklığı var. Haliyle bu durum da bu tip soruları tetikliyor. Soruya nasıl cevap vermek istersen, söz senin!

3. Bir hesap söylesem hackleyebilir misin?

Merak, yasak olan bir şeyi irdeleme duygusu olsa gerek, insanların en sık sorduğu sorulardan biri de bu. Elbette bunu yapabilecek seviyede olabilirsin, ancak uygulamak bambaşka bir konu.

4. AI yakında sizi işten çıkaracak mı?

Yapay zeka artık hayatımızın neredeyse her yerinde. Bu nedenle bu soru aslında farklı meslekten birçok kişiye de soruluyor. Gelecekte neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

5. Ne kadar akıllısın?

Dijital çağın önemli yetkinliklerinden birine sahip olunca, bunu nasıl başardığın da merak unsuru oluyor. Şans, özel bir yetenek, zeka vs. Bu klişe soruyla mini bir test edilme durumu da söz konusu.

6. Gittikçe zenginleşiyor musun?

Büyüyen bir sektör, popüler bir pozisyon, global çalışma fırsatları ve elbette merak edilen maaş miktarları. Öyle ki kim nerede çalışıyor, ne kadar kazanıyor kaçınılmaz bir soru olarak soruluyor. Tabii bu sorunun yazılımcılar arasında da popüler olduğu söylenebilir.  “Zenginleşme” konusu yine tartışmaya açık. :) 

 

Kaynak: Quara


Daha Fazla

En İyi React Podcastleri Listesi

En İyi React Podcastleri Listesi

Bu blogumuzda, React geliştiricileri için en iyi podcastleri keşfedecek, Techcareer.net'in podcast serisini öğrenecek ve iş ilanlarına nasıl başvuracağınız konusunda bilgi edineceksiniz.
19.04.2024
8 Dakika

TECHCAREER

Hakkımızda
techcareer.net
Türkiye’nin teknoloji kariyeri platformu

SOSYAL MEDYA

TwitterInstagramLinkedinYoutubeFacebook

tr


en

Tüm hakları saklıdır
© Copyright 2024
support@techcareer.net
İşkur logo

Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hizmetleri A.Ş. Özel İstihdam Bürosu Olarak 31/08/2021-30/08/2024 tarihleri arasında faaliyette bulunmak üzere, Türkiye İş Kurumu tarafından 17/08/2021 tarih ve 9317662 sayılı karar uyarınca 170 nolu belge ile faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınmayacak ve menfaat temin edilmeyecektir. Şikayetleriniz için aşağıdaki telefon numaralarına başvurabilirsiniz. Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye iş Kurumu İstanbul Çalışma ve İş Kurumu Ümraniye Hizmet Merkezi : 0216 523 90 26