BootcampHackathonHiring ChallengeTüm Etkinlikler
İş İlanlarıEğitimlerŞirketler

Business Intelligence Specialist ne iş yapar?

Business Intelligence Specalist, işletmelerin çeşitli veri analizi ve raporlama araçları yardımıyla stratejiler geliştirmelerine, stratejik kararlarına dayanak oluşturmalarına ve veriye dayalı bilgilerle daha etkili yönetim kararları almalarına yardımcı olan kişilerdir. Büyük verileri daha anlamlı ve anlaşılır veriler haline getirirler.

İşletme içerisinde veya dışında farklı kaynaklardan gelen verileri toplar ve düzenlerler. BI, kullanıcıların verileri daha rahat anlamaları ve karar verebilmeleri için grafikler ve tablolar aracılığıyla verileri görselleştirirler. BI, gelecekteki trendleri ve eğilimleri de tahmin etmek ve analiz etmekle ilgilenir.

İşletmelerin veriye dayalı tüm süreçlerde daha iyi karar almalarını sağlayarak hem karlılığı hem de verimliliğin arttırılması noktasında şirketlere destek sağlar.

Business Intelligence nasıl olunur?

Bu alanda kariyer hedefleyen kişilerin veri analizi, veri tabanları, veri madenciliği ve veri görselleştirme gibi temel konular hakkında bilgi sahibi olmaları oldukça önemlidir. Verilerle ilgili işlemler yapmak ve verileri doğru kullanabilmek için temel istatistik ve matematik yöntemleri ile ilgili bilgi sahibi olunması gerekir.

Veri analizi için kullanılan Python ve R gibi programlama dillerini öğrenmek gerekir. SQL bilmek veri tabanı sorgulama noktasında avantaj sağlayacaktır. Popüler BI araçları olan Tableau, Power BI, Qlickview, Looker, Qliksense ve Google Data Studio gibi araçların temel seviyede de olsa bilinmesi gerekmektedir.

Veri modelleme veri tabanlarını ve verileri anlamayı gerektirir. Veri ambarı trendlerini bilmek işinizi kolaylaştıracaktır. Bunun yanı sıra karar vericilere raporları ve verileri anlatmak için iyi bir iletişim becerisine sahip olmakta gereklidir. BI alanında sertifikalara sahip olmak özellikle Tableau ve Power BI gibi sertifikalara sahip olmak avantaj sağlayacaktır.

TECHCAREER

Hakkımızda
techcareer.net
Türkiye’nin teknoloji kariyeri platformu

SOSYAL MEDYA

TwitterInstagramLinkedinYoutubeFacebook

tr


en

Tüm hakları saklıdır
© Copyright 2024
support@techcareer.net
İşkur logo

Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hizmetleri A.Ş. Özel İstihdam Bürosu Olarak 31/08/2021-30/08/2024 tarihleri arasında faaliyette bulunmak üzere, Türkiye İş Kurumu tarafından 17/08/2021 tarih ve 9317662 sayılı karar uyarınca 170 nolu belge ile faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınmayacak ve menfaat temin edilmeyecektir. Şikayetleriniz için aşağıdaki telefon numaralarına başvurabilirsiniz. Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye iş Kurumu İstanbul Çalışma ve İş Kurumu Ümraniye Hizmet Merkezi : 0216 523 90 26