BootcampHackathonHiring ChallengeTüm Etkinlikler
İş İlanlarıEğitimlerŞirketler

Cyber Security Engineer ne iş yapar?

Cyber security engineer nedir sorusuna verilebilecek pek çok yanıt bulunur. En temel ifade ile Cyber security engineer bilgisayar sistemlerinin, ağların ve yazılımların güvenliğini sağlamak için görev yapan uzmanlardır denilebilir. Öncelikli hedefleri, işletmelerin siber saldırılara karşı korunmasını sağlamak ve kritik bilgilerin bütünlüğünü, gizliliğini ve kullanılabilirliğini korumaktır.

Cyber Security Engineer’ın genel olarak görevleri şunlardır;
  • Güvenlik açıklarının tespit ve analiz edilmesinden,
  • Sistemlerin ve ağların güvenliğinin sağlanması için teknik kontroller ve güvenlik politikalarının uygulanmasından
  • Sistemlerdeki güvenlik açıklarının tespit edilmesi için zafiyet analizi ve penetrasyon testlerinin gerçekleştirilmesinden
  • Siber saldırıların önlenmesi için planların yapılmasından
  • Güvenlik uygulamalarının yasal düzenlemelere uygunluğunun denetlenmesinden
  • Kullanıcıların güvenlikle ilgili riskleri tanıması ve önlem alması için eğitim programlarının düzenlenmesinden sorumludur.
Cyber Security Engineer ne iş yapar sorusuna genel bir ifade ile bu şekilde yanıt vermek mümkündür. Ancak çalışılan şirketin büyüklüğü ve işveren talebine göre beklentilerde artış ya da azalışlar söz konusu olabilir. Güvenlik politikaları, prosedürler ve standartlar oluştururken, aynı zamanda güvenlik gereksinimlerini belirleyerek bu gereksinimlere uygun çözümler tasarlar. Güvenlik duvarları, saldırı tespit ve önleme sistemleri (IDS/IPS), antivirüs yazılımları, güvenlik olay yönetimi (SIEM) sistemleri, kimlik doğrulama ve yetkilendirme sistemleri gibi araçları geliştirmek ve yönetmek de Cyber Security Engineer'ın görevleri arasındadır. Ayrıca, ağ trafiğini izler, güvenlik tehditlerini tespit eder ve saldırıları engellemek için önlemler alır. Sistemlerin ve ağların düzgün yapılandırıldığından ve güvenlik güncellemelerinin zamanında uygulandığından emin olmak da sorumlulukları arasındadır.

Cyber Security Engineer nasıl olunur?

Cyber Security Engineer olmak için genellikle bilgisayar, yazılım mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği veya benzeri bir alanda lisans derecesine sahip olmak beklenir, ancak bazı durumlarda ön lisans veya lise mezunu olmak da yeterli olabilir. Bu noktada ilgili pozisyonda çalışmak isteyenlerin cyber security engineer ne demek araştırmasını gerçekleştirmesi ve faaliyet gerçekleştirmek için hangi şartların arandığını öğrenmesi önemlidir. Bu şekilde cyber security engineer nasıl olunur araştırmasından daha net ve doğru yanıt almak mümkündür.

Cyber Security Engineer olmak isteyenlerin bilmesi gereken temel konular arasında ağ güvenliği, veri güvenliği, güvenlik değerlendirmesi, risk yönetimi, şifreleme ve siber saldırı tespiti ve müdahale teknikleri yer almaktadır. Bu nedenle ağ güvenliği, siber güvenlik tehditleri, güvenlik protokolleri ve standartlar, saldırı tespiti ve önleme sistemleri, güvenlik olay yönetimi gibi konulara odaklanmak önemlidir.

Güvenlikle ilgili güncel tehditleri takip edin ve siber saldırı yöntemlerini anlayın. Güvenlik açıkları, zafiyetler ve güvenlik ihlalleri hakkında bilgi sahibi olun. Bilgi güvenliği kültürünü benimseyin ve güvenlikle ilgili en iyi uygulamaları araştırıp takip etmeye çalışmak önemlidir.

Certified Information Systems Security Professional (CISSP), Certified Ethical Hacker (CEH), Certified Information Security Manager (CISM) gibi sertifikalar, bu alandaki başarı durumunu da göstermektedir.

Sürekli güncel kalmak, yeni tehditlere karşı savunma mekanizmalarını takip etmek ve güvenlik politikalarını etkin bir şekilde uygulamak bu rolde başarılı olmanın önemli unsurlarıdır.
CareerGuide

Cyber Security Engineer Öğrenme Rehberleri

İyi bir Cyber Security Engineer olmak için öğrenme yolculuğundaki basamakları bu kariyer rehberleri ile keşfedebilirsin. Rehber Kaynağı: roadmap.sh

TECHCAREER

Hakkımızda
techcareer.net
Türkiye’nin teknoloji kariyeri platformu

SOSYAL MEDYA

TwitterInstagramLinkedinYoutubeFacebook

tr


en

Tüm hakları saklıdır
© Copyright 2024
support@techcareer.net
İşkur logo

Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hizmetleri A.Ş. Özel İstihdam Bürosu Olarak 31/08/2021-30/08/2024 tarihleri arasında faaliyette bulunmak üzere, Türkiye İş Kurumu tarafından 17/08/2021 tarih ve 9317662 sayılı karar uyarınca 170 nolu belge ile faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınmayacak ve menfaat temin edilmeyecektir. Şikayetleriniz için aşağıdaki telefon numaralarına başvurabilirsiniz. Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye iş Kurumu İstanbul Çalışma ve İş Kurumu Ümraniye Hizmet Merkezi : 0216 523 90 26