BootcampHackathonHiring ChallengeTüm Etkinlikler
İş İlanlarıEğitimlerŞirketler

Data Analyst ne iş yapar?

Veri Analisti, veri analizi yaparak işletmelerin verilerinden daha anlamlı datalar çıkarılmasını sağlayan kişilerdir. Veri analizi, veri temizleme ve veri görselleştirmesi gibi temel veri işleme süreçlerine odaklanırlar.

İşletme içerisindeki birimlerden topladıkları dataları düzenlemek, eksiklikleri gidermek ve veri bütünlüğünü sağlamak için uğraşırlar. Yaptıkları analizlerle işletmenin mevcut performansını anlar, geçmiş trendleri yorumlar ve raporlarlar.

Veri Analisti daha çok küçük ve orta büyüklükteki veri kümeleri üzerinde çalışarak temel seviyede analizler yaparlar. Verilerin temizlenmesi, görselleştirilmesi ve raporlanması gibi konularda uzmandırlar. Geçmiş verilere dayalı kararlar alınmasına yardımcı olurlar.

Data Analyst nasıl olunur?

Veri Analisti olmak için istatistik, bilgisayar veya matematik vb. alanlarda eğitim alarak temel bilgi ve becerilere sahip olmak oldukça önemlidir. Veri bilimi, istatistik ve matematik gibi temellere dayanır. İstatistik ile ilgili temel teoremler ve analizler konusunda bilgi sahibi olunması da burada bir avantaj sağlayacaktır.

Özellikle Python, R gibi programlama dilleri veri analistleri tarafından sıklıkla kullanılsada temel seviyede bunları bilmek önemlidir. Bu dilleri kullanarak verileri işleyebilir, analizler yapabilir ve veri görselleştirmesi oluşturabilirsiniz.

Analiz sonuçlarını sözlü ve yazılı olarak doğru aktarmak oldukça önemlidir. Bu nedenle Data Analyst olarak çalışan kişilerin iletişim becerilerinin gelişmiş olması gerekmektedir.

Büyük veri teknolojilerini ve veri tabanı yönetimi konularını öğrenmek, büyük veri setleri üzerinde çalışacak olan bir veri analisti için önemlidir. Bu nedenle Hadoop, Spark, ve NoSQL veri tabanları gibi araçların temel seviyede de olsa bilinmesi önem arz etmektedir. Bunların yanı sıra rapor yazma ve sunum becerileri de veri analisti için kritik olan noktalardır.

Microsoft ve Google’ın veri analisti tarafındaki sertifikasyonları da kendinize yatırım yapmanız konusunda sizi destekleyecek süreçlerdir.

TECHCAREER

Hakkımızda
techcareer.net
Türkiye’nin teknoloji kariyeri platformu

SOSYAL MEDYA

TwitterInstagramLinkedinYoutubeFacebook

tr


en

Tüm hakları saklıdır
© Copyright 2024
support@techcareer.net
İşkur logo

Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hizmetleri A.Ş. Özel İstihdam Bürosu Olarak 31/08/2021-30/08/2024 tarihleri arasında faaliyette bulunmak üzere, Türkiye İş Kurumu tarafından 17/08/2021 tarih ve 9317662 sayılı karar uyarınca 170 nolu belge ile faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınmayacak ve menfaat temin edilmeyecektir. Şikayetleriniz için aşağıdaki telefon numaralarına başvurabilirsiniz. Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye iş Kurumu İstanbul Çalışma ve İş Kurumu Ümraniye Hizmet Merkezi : 0216 523 90 26