BootcampHackathonHiring ChallengeTüm Etkinlikler
İş İlanlarıEğitimlerŞirketler

Frontend Developer ne iş yapar?

Frontend Developer, kullanıcıların etkileşimde bulunabileceği web siteleri veya mobil uygulamaların kullanıcı arayüzü (User Interface) ve kullanıcı deneyimi (User Experience) olarak bilinen kısımlarında geliştirme yapar. Frontend developerlar’ın diğer bilinen ismi Web Arayüz Geliştiricidir. HTML, CSS, JavaScript gibi teknolojileri kullanarak kullanıcıların internet siteleri veya mobil uygulamalarla etkileşimde bulunmasını sağlayan Frontend Developerlar bunun yanı sıra web sitelerinin veya mobil uygulamaların performansını optimize ederler. Kullanıcıların sorunsuz ve başarılı bir deneyim yaşaması için tasarım ve kullanılabilirlik konularında da çalışmalar yaparlar. Web sitelerini ve mobil uygulamaları kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik açısından da test edip sorunların tespit edilerek düzeltilmesi için çalışırlar.

Frontend Teknolojileri

HTML5

HTML5

CSS3

CSS3

Javascript

Javascript

React

React

Angular

Angular

Vue

Vue

jQuery

jQuery

NPM

NPM

Yarn

Yarn

Grunt

Grunt

Gulp

Gulp

Sass

Sass

Less

Less

Frontend Developer nasıl olunur?

Frontend Developer olmak için öncelikle HTML, CSS ve Javascript gibi teknolojilere hâkim olmak gerekiyor. Bununla ilgili hem kitaplardan hem de Techcareer.net’in düzenlenmiş olduğu bootcamplerden yararlanabilirsiniz. Bunun yanı sıra daha kullanıcı dostu ve modern arayüzler oluşturmak için Frontend Developer’ların kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzü konusunda da bilgi sahibi olmaları gerekir. Güncel frontend frameworkleri olan Angular, Vue veya React’ten en az birisini iyi derecede bilmesi frontend developer’ın web uygulamaları geliştirirken birçok araç ve tekniği öğrenmesini sağlayacaktır.

Frontend Developerlar genellikle kodlarını yazmak ve test etmek için VSCode, Atom, Sublime Text gibi araç ve teknolojiler kullanırlar. Bu araçları öğrenmek hem kodlama sürecini hızlandırır hem de hataların daha hızlı tespit edilmesini sağlar. Yeniliklere ve öğrenmeye açık olmak, güncel frameworklerle ilgili pratikler yapmak ve Techcareer.net’in yazılım alanıyla ilgili paylaşımlarını takip etmek oldukça önemlidir.
CareerGuide

Frontend Developer Öğrenme Rehberi

İyi bir Frontend Developer olmak için öğrenme yolculuğundaki basamakları bu kariyer rehberi ile keşfedebilirsin. Rehber Kaynağı: roadmap.sh

TECHCAREER

Hakkımızda
techcareer.net
Türkiye’nin teknoloji kariyeri platformu

SOSYAL MEDYA

TwitterInstagramLinkedinYoutubeFacebook

tr


en

Tüm hakları saklıdır
© Copyright 2024
support@techcareer.net
İşkur logo

Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hizmetleri A.Ş. Özel İstihdam Bürosu Olarak 31/08/2021-30/08/2024 tarihleri arasında faaliyette bulunmak üzere, Türkiye İş Kurumu tarafından 17/08/2021 tarih ve 9317662 sayılı karar uyarınca 170 nolu belge ile faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınmayacak ve menfaat temin edilmeyecektir. Şikayetleriniz için aşağıdaki telefon numaralarına başvurabilirsiniz. Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye iş Kurumu İstanbul Çalışma ve İş Kurumu Ümraniye Hizmet Merkezi : 0216 523 90 26