BootcampHackathonHiring ChallengeTüm Etkinlikler
İş İlanlarıEğitimlerŞirketler

Test Automation Specialist ne iş yapar?

Test otomasyon uzmanı, bir şirketin yazılım ürünlerini veya teknolojik sistemlerini otomatikleştirilmiş test süreçleri kullanarak test eden ve bu süreçlerin verimliliğini artırmaya odaklanan kişidir.

Test otomasyon uzmanları genel olarak, test senaryolarını otomatikleştirmek için test otomasyon yazılımlarını kullanarak otomasyon senaryolarını oluşturur ve geliştirirler. Otomasyon testlerini daha etkili ve verimli bir hale getirebilmek için test otomasyon yapılarını oluştururlar. Otomasyon senaryolarını otomatik olarak çalıştırdıkları için manuel testlere göre daha hızlı ve tutarlı sonuçlar elde ederler.

Bunların yanı sıra otomasyon kodunun hatasız ve güncel olmasının takibini sağlarlar. Otomasyon araçları yardımıyla yazılımın veya sistemlerin performans testlerini yaparlar.

Test otomasyon uzmanları, yazılım geliştirme süreçlerini hızlandırabilir, tekrarlayan işlemleri azaltabilir ve yazlımın kalitesini arttırabilirler. Bu nedenle organizasyonlar için önemli bir yer teşkil ederler.

Test Automation Specialist nasıl olunur?

İlk olarak test alanında temel kavramlara ve genel yazılım geliştirme süreçlerine dair bir anlayışa sahip olmak önemlidir. Otomasyon test senaryoları yazmak için Python ve/veya Java gibi programlama dillerini öğrenmeye çalışmalısınız. Selenium, Appium, Junit, TestNG gibi test otomasyon araçları yazılımın otomatik testlerin yapılabilmesi ve sonuçların analiz edilmesi noktasında yol gösterici olacaktır.

Web uygulamaları ve mobil uygulamaların çalışma prensiplerini ve yapılarını anlamak test otomasyon sürecinin temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle buraya hâkim olmaya çalışmalısınız. Yine kalite güvence ve test ilkelerini ve yöntemlerini (ISTQB gibi) öğrenmek, test otomasyonunu daha iyi uygulamanıza yardımcı olacaktır. Test otomasyonu üzerine projeler geliştirebilir veya açık kaynak projelerine katılabilirsiniz.

Yeni otomasyon araçlarını takip etmek, sertifika programlarına ve sektördeki etkinliklere de katılmak kendinize yatırım yapmanız açısından oldukça önemlidir

TECHCAREER

Hakkımızda
techcareer.net
Türkiye’nin teknoloji kariyeri platformu

SOSYAL MEDYA

TwitterInstagramLinkedinYoutubeFacebook

tr


en

Tüm hakları saklıdır
© Copyright 2024
support@techcareer.net
İşkur logo

Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hizmetleri A.Ş. Özel İstihdam Bürosu Olarak 31/08/2021-30/08/2024 tarihleri arasında faaliyette bulunmak üzere, Türkiye İş Kurumu tarafından 17/08/2021 tarih ve 9317662 sayılı karar uyarınca 170 nolu belge ile faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınmayacak ve menfaat temin edilmeyecektir. Şikayetleriniz için aşağıdaki telefon numaralarına başvurabilirsiniz. Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye iş Kurumu İstanbul Çalışma ve İş Kurumu Ümraniye Hizmet Merkezi : 0216 523 90 26