BootcampHackathonHiring ChallengeTüm Etkinlikler
İş İlanlarıEğitimlerŞirketler
Hackathon'lar için 13 İlginç Fikir

Hackathon'lar için 13 İlginç Fikir

İşte hackathonlar için birbirinden ilginç fikirler!
Techcareer.net
Techcareer.net
05.04.2023

Hackathon Nedir?

Hackathon nedir sorusunu cevaplamak için öncelikle kelimenin etimolojik yapısına bakmak gerekir. Bu kelime aslında keşfetmek ya da ortaya çıkarmak anlamlarına gelen "hack" sözcüğü ile sabır gerektiren uzun iş anlamına gelen "marathon" sözcüklerinin birleşiminden meydana gelir. Hackathon, temelde belirli bir noktaya odaklanan yönelimlerle yapılan ve belirli bir sürede işlevsel bir yazılım oluşturulmasını amaçlayan yarışmalara verilen isimdir. Bu yarışmalarda etkinlik sonuna kadar bir donanım ortaya koymanız beklenir. Bu donanım, bir soruna çözüm getirebilmelidir. Hackathonların odak noktaları değişebildiği gibi genellikle uygulama, oyun geliştirme, web gibi kategorilerde faaliyet gösterirler. Çeşitli alanlardan insanların bir araya gelerek bir proje geliştirdikleri hackathonlar, yeni tasarımları ve araştırmaları destekleyen etkinliklerdir.

Hackathon Örnekleri

Bir problem ışığında yola çıkan hackathonlar belirli bir süre içinde ara vermeden bu soruna çözüm getirmeyi amaçlarlar. Bu başlıkta bulabileceğiniz bazı hackathon örnekleri konuyu daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

 • Global Game Jam Online 2021: Bir hackathon online örneği olan bu etkinlik, aslında kıyasıya mücadeleyi hedefleyen bir yarışma değil. Daha çok bir paylaşım ortamı oluşturmayı amaçlayan GGJ, oyun geliştirmeye odaklanıyor. Bazı sosyal medya platformları üzerinden yürütülen etkinlikte Uluslararası Oyunlaştırma Konfederasyonu gibi kurumların gönüllüleri de genç yetenekler ile tecrübelerini paylaşıyor. Üstelik bu hackathon yalnızca oyun geliştirmeyi değil, birlikte keyifli vakit geçirmeyi sağlayan yarışmaları ve oyunları da içeriyor.
   
 • HackSmarCity Gaziantep Akıllı Şehir Hackathonu: Gaziantep’in ilk Akıllı Şehir Hackathon’nu olan bu etkinlik, 3 gün süren bir maratondur. Akıllı şehircilik konusuna odaklanan hackathon proje örnekleri, teknolojik gelişim açısından oldukça besleyici bir örnek. Ayrıca, bu etkinlik sayesinde başarılı yarışmacılar fikirlerini ticari boyutta değerlendirme fırsatı yakalıyorlar. 
   
 • Mentorloops Hackathon Etkinliği: Mentorloops firması tarafından düzenlenen bir etkinlik olan Mentorloops Hackathon, oldukça ses getiren projelere ve katılımcılara ev sahipliği yapmıştır. 1. olan proje sahipleri için harika bir fırsat olarak firmanın kuluçka hızlandırma merkezinde çalışma olanağı sağlanmıştır.

Hackathon Fikirleri

Yeni projeler geliştirmeye ilgi duyanların araştırmalarında önde gelen aramalardan biri olan hackathon fikirleri elbette ki uzun bir düşünme sürecinin ürünü oluyor. Bu başlıkta, düşünme sürecinize katkı sağlayacak ya da halihazırda bulunan fikrinize ilham olabilecek hackathon konularına yer verilecek. Hackathon için gündelik problemlerden yola çıkmak iyi bir tercihtir. İnsanlığın ortak problemlerine yoğunlaşarak sorunu çözebilecek bir proje üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Sorunların yanında insanların eğlence ihtiyacını karşılayabilecek birtakım programlar, oyunlar ya da uygulamalar tasarlayabilirsiniz. İşte hackathonlar için 13 ilginç fikir:

 1. Sanal Eğlence Merkezi Oyunu : Pandemi döneminin de etkisiyle kalabalık ortamdan kaçınan insanlar için evlerinde eğlenme imkanı veren bir oyun geliştirebilirsiniz. Oyunda çeşitli görevler yaparak kazanılan seviyeler ile DJ, barista ya da vale gibi çeşitli görevler üstlenilebilir. Bu merkezde herkese hitap edebilecek eğlence alanları tasarlayabilir, 8D müzik ile destekleyerek ortamın gerçekliğini artırabilirsiniz.
   
 2. Alternatif Evrenlerdeki Sizi Gösteren Uygulama : Siz de zaman zaman dünyanın determinist olduğunu, yani belirli bir nedensel zincir şeklinde ilerlediğini düşünüyor musunuz? Ya da bir önceki kararım hayatımda ne değiştirebilirdi diye düşündüğünüz oldu mu? Hayattaki en küçük değişiklikten en büyüğüne kadar hepsinin kelebek etkisi yarattığını düşünün. İşte, geçmiş kararlarınızı detaylı bir biçimde girebileceğiniz ve çeşitli alternatif gelecekler gösterebilecek bir uygulama tasarlayabilirsiniz çünkü gelecek çoğu insanın kesinlikle merak ettiği bir konudur. Bir sonraki adımınız için alternatif senaryolar yazan bir sistem epey ilgi çekici görünüyor.
   
 3. Kombin Önerisi Yapan Bir Uygulama : En zor seçimlerin başında gelen kıyafet seçimi, bazı dönemlerde çok zaman alan bir etkinlik haline geliyor. Elinizdeki kıyafetlerin fotoğrafını yükleyebileceğiniz ve uygulamanın onları istediğiniz tarzda birleştirebileceği bir uygulama geliştirebilirsiniz. Böylece zamandan tasarruf edersiniz ve kıyafetlerinizi değerlendirmenin yeni yollarını keşfedebilirsiniz.
   
 4. Bütçe Dostu Bir Uygulama : Ürünlerin en uygun fiyatla satıldığı marketleri gösteren uygulamalar mevcut fakat hepsini tek tek aratmak zorlayıcı olabiliyor. Alışveriş listenizi girmeniz halinde toplam tutarın en az olacağı sanal marketi gösteren bir uygulama tasarımı ile hesaplı alışverişe kısa zamanda ulaşmayı mümkün kılabilirsiniz. Çünkü pek çok insan en hesaplı alışverişi yapabilmek için saatler harcıyor. Hatta ürünlerin alternatiflerini de öneren bir program ekleyebilirsiniz.
   
 5. Kendinizle Sohbet Etme Fırsatı Veren Bir Uygulama : Dışarıdan nasıl göründüğünüzü hiç merak ettiniz mi? Buna imkan veren bir uygulama pek çok kişinin dikkatini çekecektir. Bazı olay senaryoları karşısında ne tepki vereceğinizi girebildiğiniz, konuşma tarzınızı aktarabileceğiniz, fikirlerinizle gelişen bir yapay zekanın gittikçe size dönüşmesi ve adeta siz olması ilginç hissettiriyor olsa gerek. Basitçe sanal bir klon yaratma fikri şirketler için de ilgi çekici olabilir.
   
 6. Sanal Safari Oyunu : Gerçek vahşi yaşam görüntüleri arasında sanal bir gezintiye çıktığınızı hayal edin. Fakat bu oyunda bir hayvana yem olmanız an meselesi! Google haritalar destekli bir simülasyon oyunu pek çok kişinin ilgisini çekecektir. Hayali bile macera tutkunlarını heyecanlandıracak türden. Üstelik bu oyunda diğer oyuncular ile birlikte gezebilirsiniz.
   
 7. Ekip Arkadaşlarınız İle Ülke Yönetebileceğiniz Bir Oyun : Liderlik, çoğu kişinin deneyimlemek istediği bir pozisyondur. Dilediğiniz yönetim biçimini seçebileceğiniz ve ona uygun bir yönetim anlayışı ile yönetebileceğiniz bir ülke düşünün. Üstelik bu oyunda ister başkasının ülkesinde vatandaş olun, ister sevilen bir lider, ister aktivist olup kendi azınlığınızı kurun!
   
 8. Ânı Yakalayan Bir Çerçeve : Pek çok insan yaşadığı anları kaydetmek uğruna ânı kaçırıyor. Peki evinizde belirli aralıklarla çekim yapan ve dilediğiniz kareleri telefonunuza aktarabileceğiniz bir çerçeve olsaydı nasıl olurdu? Düşünsenize, bu çerçeve sayesinde siz fark etmeden pek çok anınız birikiyor.
   
 9. Çiçek Sulayan Cihaz : Katıldığınız hackathon yarışmasında kullanabileceğiniz bir diğer fikir ise çiçek sulayan bir cihaz. Bir yere giderken ayarlayabileceğiniz ve çiçeklerin konumlarını işaretleyebileceğiniz bu cihaz, sizin girdiğiniz saat aralıkları ile çiçeklerinizi sulayabilir. Böylece siz evde yokken bitkilerinize bakacak birini bulmanız gerekmez.
   
 10. Yeni Tatlar Öneren Bir Uygulama : Zaman zaman yeni yemekler keşfetmek zor olabiliyor. Yeme alışkanlıklarına göre damak zevkini tespit eden ve sevilecek yeni tatlar öneren bir uygulama tasarlayabilirsiniz.
   
 11. Öğrencilerin Birbirlerine Ders Anlattığı Bir Uygulama : Pek çok öğrencinin kayıt olduğu ve birbirleriyle yardımlaşmaları için bir uygulama hazırlayabilirsiniz. Aktif bir kullanım için yüklenen her ders videosu karşılığında bir video izleme hakkı kazanılabilir. Böylece öğrenciler hem yetkin oldukları konuları diğerleri ile paylaşabilir hem de ihtiyaçları olan anlatımı bulabilirler. Ayrıca, profesyonellik gerektirmediğinden herkes için ulaşılabilir olur.
   
 12. Hızlı Arkadaş Buluşmaları Organize Eden Bir Uygulama : Bazı insanlar pek çok yer gezmek istiyorlar ancak tek başlarına gitmek çok sıkıcı olabiliyor. Yakındaki müze, kafe ya da alışveriş merkezlerini gösteren ve aynı anda oraya giden kişiler için organizasyon sağlayan bir uygulama tasarlayabilirsiniz. Örneğin; saat 15.00'da X kafeye gidecek 3 kişi ile birlikte gidebilir yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz.
   
 13. Sürdürülebilirlik İçin Fikir Veren Yapay Zeka : Elinizde kalan ürünleri nasıl değerlendirebileceğiniz hakkında öneriler veren bir yapay zeka geliştirebilirsiniz. Aynı zamanda elinizde kalan yiyecekler ile yapabileceğiniz yemekler ya da DIY fikirleri bulunan bir program oldukça ilgi çekici olacaktır.

Daha Fazla

Techcareer.net Video Eğitimler!

Techcareer.net Video Eğitimler!

Techcareer.net'in ücretsiz eğitim videolarıyla yazılım becerilerinizi geliştirin. Dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerde erişebileceğiniz video eğitimlerle teknoloji kariyerinize bir adım daha yaklaşın!
29.05.2024
1 Dakika

TECHCAREER

Hakkımızda
techcareer.net
Türkiye’nin teknoloji kariyeri platformu

SOSYAL MEDYA

TwitterInstagramLinkedinYoutubeFacebook

tr


en

Tüm hakları saklıdır
© Copyright 2024
support@techcareer.net
İşkur logo

Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hizmetleri A.Ş. Özel İstihdam Bürosu Olarak 31/08/2021-30/08/2024 tarihleri arasında faaliyette bulunmak üzere, Türkiye İş Kurumu tarafından 17/08/2021 tarih ve 9317662 sayılı karar uyarınca 170 nolu belge ile faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınmayacak ve menfaat temin edilmeyecektir. Şikayetleriniz için aşağıdaki telefon numaralarına başvurabilirsiniz. Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye iş Kurumu İstanbul Çalışma ve İş Kurumu Ümraniye Hizmet Merkezi : 0216 523 90 26