BootcampHackathonHiring ChallengeTüm Etkinlikler
İş İlanlarıŞirketler
Unity Öğrenmek İsteyenlere: En İyi Unity Dersleri

Unity Öğrenmek İsteyenlere: En İyi Unity Dersleri

Unity oyun motoruna giriş yapmak ve profesyonel düzeye ulaşmak için ihtiyacın olan en iyi eğitimleri keşfet! Bu içerik, seni Unity’nin temellerinden uzmanlık seviyesine kadar yolculuğunda adım adım yönlendirecek.
Techcareer.net
Techcareer.net
6.11.2023

Unity Öğrenmek İsteyenlere: En İyi Unity Dersleri

Oyun sektörü, dünya çapında her geçen yıl gelişen ve nefes kesici yenilikleri bizlere sunan büyük bir sektör. Etkileyici grafiklerin, sürükleyici hikayelerin ve harika maceraların yer aldığı oyunların hayata geçmesini sağlayan oyun motorları ise teknolojiye ilgi duyanların oldukça aşina olduğu bir kavram. Dünyanın en çok tercih edilen oyun motorlarından biri olan Unity, gelişmiş özellikleri sayesinde basit oyunlardan AAA (Yüksek geliştirme ve pazarlama bütçelerine sahip) oyun projelerine kadar oldukça çeşitli bir kullanım alanı sunuyor. Eğer sen de oyun tutkunu bir adım öteye taşımak ve kendi oyununu oluşturmak istiyorsan, Unity öğrenmek mantıklı bir seçenek olabilir. Bu içerikte Unity’yi daha yakından tanıyarak Unity ders önerileri sayesinde oyun dünyasına hızlı bir şekilde adım atabilirsin. Hazırsan başlayalım!

Unity Nedir? Unity ile Neler Yapılabilir?

2005 yılında hayatımıza giren ve günümüze kadar severek oynadığımız pek çok oyunun temelini oluşturan Unity, çok yönlü bir oyun motorudur. Bilgisayar, mobil ve konsol oyunlarının oluşturulmasının yanı sıra farklı sektörler için içeriklerin oluşturulmasını da sağlayan Unity, bağımsız geliştiricilerden profesyonel markalara kadar pek çok kullanıcıya sahiptir.
C Sharp ve C++ programlama dillerini kullanan platform, düşük yazılım bilgisine sahip kullanıcılar tarafından kullanılabileceği gibi profesyonel yazılımcılar tarafından büyük projelere imza atmak için de son derece kullanışlıdır. Farklı görevler için çeşitli geliştirici araçlarını içinde barındıran Unity, uçtan uca projelerin tek bir platform üzerinde oluşturulabilmesine imkan tanır. Kısacası farklı projelerini Unity üzerinden aşama aşama geliştirerek kullanıma hazır hale getirebilirsin. Unity sayesinde aşağıdaki popüler platformlar başta olmak üzere 20’den fazla platformda proje geliştirebilirsin:

 • Windows
 • MacOS
 • Android
 • iOS
 • Linux
 • Universal Windows Platform (UWP)
 • Playstation Ekosistemi ve Playstation VR
 • Xbox Ekosistemi
 • Google Stadia
 • AR Core
 • Oculus
 • WebGL

Unity oyun ve diğer dijital tasarımların hayata geçirilmesi için harika bir motor olsa da, performansın fiizksel donanıma bağlı olduğunu da unutmamalısın. Küçük ölçekli projeleri geliştirirken ortalama bir sistem gereksinimi olsa da, projenin boyutu ve özellikleri değiştikçe projenin geliştirildiği bilgisayar donanımının da güçlü olması gerekir. İşlemci, grafik kartı ve bellek, Unity oyun motorunun görevlerini yerine getirirken kullandığı önemli bileşenlerdir. Projene başlamadan önce kısa bir araştırma yaparak donanım özelliklerinin ihtiyacı karşıladığını teyit etmen faydalı olabilir. Aksi takdirde çökme, donma ve kapanma gibi istenmeyen sorunlarla ve hatta emek verdiğin bazı çalışmaların kaybedilmesiyle karşılaşabilirsin.

Oyun Sektörü

Oyun sektörünün gelişmesiyle birlikte Unity, amatör kullanıcılardan küçük ve büyük ölçekli oyun firmalarına kadar farklı kesimlerce benimsendi ve pek çok bilinen yapımın doğmasını sağladı. İndie oyunlardan dev bütçeli yapımlara kadar pek çok oyun, Unity’nin gelişmiş özellikleri sayesinde oyuncularla buluştu.
Markanın amatör kullanıcılar için sunduğu ücretsiz sürüm ve büyük markalar için sağladığı Enterprise seçenekleri, farklı ihtiyaçlara göre ölçeklenmesini kolaylaştırdı. Oyun motorunun ücretsiz sürümü kullanıcılara kısıtlı olanaklar sunsa da, temel düzeyde projelerin uygulanabilmesi için yeterli araçları sunma konusunda oldukça başarılı. Ücretli sürümlerde ise gelişmiş araçlar, asset mağazası ve çoklu iş grupları için ortak çalışma gibi avantajlar sunuluyor.

Sinema ve Medya Sektörü

Son yıllarda sinema sektöründe gördüğümüz son derece gerçekçi efektlerin ve animasyonların pek çoğunun arkasında da Unity’nin olduğunu duymak seni şaşırtabilir. Ancak Unity, tıpkı Cinema 4D ve Blender gibi programların sunduğu gelişmiş özelliklere sahiptir. Karakter modelleme, çevre tasarımlarının oluşturulması VFX olarak adlandırılan görsel efektlerin oluşturulması ve sanal ortamda aklına gelebilecek tüm tasarımların farklı projelerle entegre şekilde çalışması, Unity’nin sinema ve medya sektöründe de kullanımını sağlar. Örneğin Avatar 2 Suyun Yolu filminin pek çok sahnesinde Unity motorunun kullanıldığını öğrenmek, popüler oyun motorunun başarısını daha iyi anlamana yardımcı olabilir.

Mimari ve Tasarım Sektörü

Modern çağda mimari projelerden ürün tasarımlarına ve lansmanlara kadar pek çok alanda güçlü animasyonların kullanılmasına sanırım hepimiz aşinayız. İster popüler bir spor ayakkabı modeli olsun ister milyon dolarlık bir yapı, sanal ortamlarda tasarlanmış sunumlar hedef kitlede daha iyi bir etki uyandırmak için son derece önemli. Bu noktada Unity, çok yönlü kullanım olanakları sayesinde markaların ve bireysel içerik üreticilerinin hayallerindeki projeyi güçlü bir şekilde sunmalarına yardımcı olur. Modellenmiş mimari planlar, kısa animasyonlar, simülasyonlar ve çok daha fazlası, Unity’nin mimari ve tasarım sektöründe de öne çıkan bir araç olmasını sağlar.

Unity Oyun Motorunun Avantajları

Etkileyici projeler her zaman karmaşık ve zor olmak zorunda değildir. Bunun harika bir göstergesi olan Unity, kullanıcılara basit ve kullanışlı bir arayüz sunar. Tasarım aşamasından teknik süreçlere kadar görevlerin daha kolay bir şekilde yerine getirilmesini destekleyen Unity arayüzü, departmanlar arası çalışmayı ve iş akışını da daha kolay bir hale getirir. Unity’nin kullanıcılara ve markalara sunduğu diğer başlıca avantajları ise şu başlıklar altında ele alabiliriz:

Ücretsiz Kullanım Avantajı

Unity öğrenciler ve bağımsız içerik üreticileri için ücretsiz bir plan sunar. Ücretsiz planlarda temel oyun motoru özelliklerine, öğrenim materyallerine ve öğrencilerle sınırlı olmak üzere ücretsiz assetlere ulaşmak mümkündür. Ücretsiz planlar sayesinde kullanıcılar, projelerinin temelini atmak için işe koyulabilir ve Unity motorunun gücünü kullanarak harika işlere imza atabilir. Ayrıca Unity’nin ücretsiz planının yıllık 100.000 dolar kazançla sınırlı olduğunu hatırlatalım. Unity projelerinden gelir elde ederek bu kazanç sınırını aşman halinde ücretsiz planları kullanma hakkını kaybedersin. Elbette bu yüksek kazanç miktarı göz önüne alındığında muhtemelen bu senin için büyük bir sorun olmayacaktır.

Oyun firması ve büyük ölçekli bir geliştiriciysen, Enterprise ve diğer Unity planlarına da göz atabilirsin. Bu planlar daha profesyonel bir deneyim için ihtiyaç duyabileceğin araçları içerir ve farklı marka kısıtlamalarını ortadan kaldırarak özelleştirme seçenekleri sunar.

Geniş Topluluk ve Kaynak Kütüphanesi

Unity’nin kullanıcılarına sunduğu diğer büyük bir avantaj, sahip olduğu geniş kullanıcı topluluğu ve kaynak kütüphanesidir. Milyonlarca Unity kullanıcısnın yer aldığı platformda diğer kullanıcılarla fikir alışverişinde bulunabilir, karşılaştığını sorunlarda destek alabilir ve hatta onlarla birlikte projeler geliştirebilirsin.

Unity’ye entegre şekilde çalışan kaynak kütüphanesi, projelerinde ihtiyaç duyabileceğin asset ve araçları içerir. Doku kaplamalarından karakter modellerine ve daha pek çok içeriğe kadar geniş bir yelpaze sunan Unity kaynak kütüphanesi, aklına gelebilecek hemen her şeyi elde edebileceğin bir platformdur. Kaynak kütüphanesinde ücretsiz içerikler olduğu gibi pek çok içeriğin ekstra ücretlendirildiğini ve satın alınması gerektiğini de hatırlatmakta fayda var.

Kullanıcı Dostu Arayüz

Kullanıcı dostu Unity arayüzü, deneyim seviyesine göre özelleştirilebilir. Oyun motorunu indirdikten sonra Unity, kullanıcıların deneyimini ve kullanım amacını ölçmek için birkaç küçük soru yöneltir. Bu soruları doğru şekilde cevaplayarak senin için en uygun Unity kullanım deneyimini elde edebilirsin. Bu sorular, temel pencerelerin ve arayüzün oluşturulmasında da rol oynar. Daha sonrasında arayüzde kişiselleştirilmiş özellikler yaparak çok daha rahat bir çalışma ortamı oluşturabilirsin. Ayrıca farklı araçların da motora entegre bir şekilde çalışması, harici programların indirilme ihtiyacını da ortadan kaldırarak süreci kolaylaştırır.

En İyi Unity Eğitimleri

Unity oyun motorunu yakından tanıdığımıza göre en iyi Unity kurs önerilerine geçiş yaparak bu heyecan verici dünyaya uzanan yolculukta bir adım ileri gidebiliriz. Unity oyun motorunu kullanmaya başlamadan önce temel düzeyde de olsa bir eğitim almak, daha etkili bir başlangıç yapmanı kolaylaştırır. Özellikle oyun motorlarına ve yazılım dillerine yabancı olan kullanıcılar, istedikleri projeleri hayata geçirmek için platformun ve yazılımın temellerini öğrenmelidir.

Dijital ve fiziksel ortamda farklı düzeylerdeki Unity eğitimlerinden birini tercih edebilirsin. Unity eğitimleri genelde başlangıç, ileri ve uzman olmak üzere 3 farklı düzeyde sunulur. Ancak direkt olarak Unity içindeki araçlara yönelik daha ayrıntılı ve amaca yönelik eğitimler de bulunmaktadır. Eğer bu alanda yeni ve deneyimsizsen, giriş ve başlangıç seviyesi derslere yönelmen daha doğru olacaktır.

Unity’e Giriş ve Başlangıç Düzeyi Eğitimler

Giriş ve başlangıç düzeyindeki Unity eğitimleri, genellikle oyun motorunun temel arayüzünü, proje oluşturma süreçlerini ve kısa sürede basit bir proje oluşturmak için ihtiyaç duyulacak bilgilerin aktarılmasını içerir. Deneyimsiz kullanıcılar, bu eğitimler sayesinde oyun yapımının temellerini kavrayabilir ve basit oyunları oluşturacak deneyim seviyesini kazanabilir.

Giriş ve başlangıç düzeyi derslere ücretli ve ücretsiz şekilde ulaşabilirsin. Ders ve eğitim modüllerine Unity’nin resmi adreslerinden erişebileceğin gibi Udemy gibi kurs ve eğitim platformlarını da tercih edebilirsin. Ayrıca Bootcamp gibi etkinlikler de Unity öğrenmek için ihtiyaç duyacağın eğitim ve kursları sağlayabilir. Örneğin Techcareer.net’in End to End Unity: Hyper Casual Bootcamp ve Unity FPS and Hyper Casual Bootcamp eğitimleri, ücretsiz bir şekilde Unity ve oyun dünyasına adım atmanı sağlamakla kalmaz, sertifika ve iş fırsatı gibi avantajlar da sunar. Techcareer.net adresindeki Bootcamp kategorisini ziyaret ederek online başvurunu oluşturabilirsin.

İleri Seviye Unity Eğitimleri

Oyun dünyasına hızlı bir giriş yaptıktan sonra becerilerini ve projelerini geliştirmek için daha ayrıntılı eğitimler alarak kendini geliştirmen gerekir. Özellikle ayrıntılı ve gelişmiş oyunlar yapmak için C Sharp ve C++ yazılım dillerini ve ileri düzey oyun motoru mekaniklerini anlamalısın. Bu aşamada da farklı kurs ve eğitimleri online veya yüz yüze alabilir, Unity oyun motorundaki deneyimini bir sonraki aşamaya geçirebilirsin. 

Ayrıca bu aşamada Unity içindeki farklı araçların kullanımına yönelik eğitimleri de tercih ederek kendini belirli bir alanda geliştirmeyi seçebilirsin. Bölüm tasarımları, karakter tasarımları ve görsel efektler gibi kategorilerde uzmanlaşarak bireysel projelerinde veya sektördeki kariyer fırsatlarında deneyimini kullanabilirsin.

Uzman Seviye Unity Eğitimleri

Uzman seviye Unity eğitimleri, oyun motorunun tüm özellikleri hakim olmayı ve projenin büyüklüğü ne olursa olsun, yeterli bilgi birikimine sahip olma avantajı sunar. Uzman seviye Unity ders ve eğitimlerine katılım sağlayarak Unity oyun motoru üzerinde profesyonel olabilirsin. Bu eğitim modülleri, Unity araçlarını etkin şekilde kullanmayı, yazılım tabanlı görevleri uzman şekilde yerine getirmeyi ve proje süreçlerini yönetmeyi sağlar.

Oyun sektöründe kariyer yapmayı veya kendi projelerini geliştirmeyi istiyorsan, uzman seviye eğitimlerini almak ideal bir seçimdir. Uzman seviye eğitimlerinin ardından tüm oyun fikirlerini daha profesyonel bir şekilde hayata geçirebileceğin gibi sektördeki farklı markalarda kariyer yapma fırsatı da bulabilirsin. Tercihin hangisi olursa olsun, uzman seviye eğitimleri, Unity'yi en etkili şekilde kullanmana yardımcı olur.

Unity oyun motoru hakkında ayrıntılı bilgiyi ve oyun dünyasına adım atmak için yararlanabileceğin eğitim olanaklarını öğrendiğine göre harekete geçerek kendi projelerini oluşturmaya başlayabilirsin. Ayrıca teknoloji ve yazılım dünyasına ilgi duyuyorsan Techcareer.net adresini ziyaret ederek farklı fırsatları keşfedebilir, büyük bir topluluğun parçası olabilir ve yeteneklerini kanıtlayarak kariyer olanaklarına erişim sağlayabilirsin. Ayrıca Techcareer.net Discord sunucusuna da katılarak teknoloji ve yazılım alanındaki gelişmeleri takip edebilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Bootcamp Katılım Şartları Nelerdir?

Teknoloji alanında tutkulu ve kariyer hedefliysen, son birkaç sene içerisinde mezun olduysan ve alanınla ilgili veri bilimi, yazılım teknolojileri ve ürün yönetimi gibi bilişim alanındaki konularda kariyerini teknoloji odaklı değiştirmek istiyorsan buraya tıklayarak Bootcamp eğitimlerimize katılım sağlayabilirsin!

Bootcamp Eğitimleri Ücretli midir?

Techcareer.net’te tüm Bootcamp’ler ücretsizdir. “Ücretsiz öğren, mezun ol, çalışmaya başla” mottosu ile katılabileceğin Bootcamp eğitimleri sayesinde sertifika ve iş fırsatları yakalayabilirsin.

Unity Oyun Motoru Ücretsiz mi?

Unity oyun motoru ücretsiz kullanım planına sahiptir. Ücretsiz planda temel oyun motoru özelliklerini kullanarak projeler geliştirebilirsin. Yıllık kazancınızın 100.000 Amerikan dolarını geçmesi halinde ücretsiz planları kulanamazsın.

Ücretli Unity Planları Tek Seferlik mi?

Ücretli Unity planları aylık ve yıllık olarak fiyatlandırılır. İlgili plana kayıt olduğunda tutar, planını iptal etmediğin sürece aylık veya yıllık olarak tahsil edilmeye devam edilir.

Discord Kanalına Nasıl Katılabilirim?

Techcareer.net Discord kanalına link üzerinden hızlı bir şekilde giriş yapabilir ve komünitemize katılabilirsin. Katılım sağladıktan sonra Discord kanalındaki kural ve yönergelere göz atmayı unutma.
 


Daha Fazla

En İyi React Podcastleri Listesi

En İyi React Podcastleri Listesi

Bu blogumuzda, React geliştiricileri için en iyi podcastleri keşfedecek, Techcareer.net'in podcast serisini öğrenecek ve iş ilanlarına nasıl başvuracağınız konusunda bilgi edineceksiniz.
19.04.2024
8 Dakika

TECHCAREER

Hakkımızda
techcareer.net
Türkiye’nin teknoloji kariyeri platformu

SOSYAL MEDYA

TwitterInstagramLinkedinYoutubeFacebook

tr


en

Tüm hakları saklıdır
© Copyright 2024
support@techcareer.net
İşkur logo

Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hizmetleri A.Ş. Özel İstihdam Bürosu Olarak 31/08/2021-30/08/2024 tarihleri arasında faaliyette bulunmak üzere, Türkiye İş Kurumu tarafından 17/08/2021 tarih ve 9317662 sayılı karar uyarınca 170 nolu belge ile faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınmayacak ve menfaat temin edilmeyecektir. Şikayetleriniz için aşağıdaki telefon numaralarına başvurabilirsiniz. Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye iş Kurumu İstanbul Çalışma ve İş Kurumu Ümraniye Hizmet Merkezi : 0216 523 90 26