BootcampHackathonHiring ChallengeTüm Etkinlikler
İş İlanlarıEğitimlerŞirketler
Yazılımcı Olmak İsteyenlere Kariyer Planlaması

Yazılımcı Olmak İsteyenlere Kariyer Planlaması

Senin için yazılımcı olma yolunda kapsamlı bir kariyer planlaması hazırladık.
Techcareer.net
Techcareer.net
08.03.2024
8 Dakika

Dijital dönüşümün hızla ilerlediği bu çağda yazılımın rolü ve önemi her zamankinden daha belirgin. Yazılımcılar ise bu role yön veren önemli kişilerdir. Yazılımcılar, sadece kod satırlarını değil aynı zamanda inovasyonun, dönüşümün ve teknolojik sıçramaların da mimarlarıdır. Peki, yazılımcı olmak için neler yapmalısın? Kariyerini nasıl planlaman gerek? Bu rehberle yazılımcılık kariyeri yolculuğunda atman gereken adımları, sürekli değişen dünyada nasıl daha etkin, verimli ve öne çıkan bir profesyonel olabileceğini öğrenebilirsin. İşte yazılımcı olmak isteyenler için etkili bir yol haritası…

Yazılımcı Olmak İsteyenler İçin Yol Haritası

Yazılımcı adaylarının birçok farklı yeteneği bir araya getirmeyi bilmesi ve bu yeteneklerden faydalanması gerekir. Teknik bilgi ve becerilerin yanı sıra problem çözme yeteneği, analitik düşünce, sürekli öğrenme azmi ve takım çalışmasına uyum gibi kişisel yetenekler de bu kariyer yolunda kritik öneme sahiptir. Yazılımcının yol haritası, tek bir aşamadan değil birçok aşamanın birleşiminden meydana gelir. Eğitimler, uzmanlık alanları, sektör profesyonelleriyle etkileşimler ve sürekli değişen çağa adapte olmak yazılım yol haritası için en önemli adımlardandır.

Eğer bir yazılımcı adayı isen teknolojinin hızla evrildiği bir sektörde yer almanın zorluklarını ve fırsatlarını göze alman gerektiğini unutma. Eğitimle başlayan yolculuğun uzmanlık alanlarını keşfetmekle devam edebilir. Kendini geliştirip bir alanda uzmanlaştıktan sonra yol haritasının sonuna geldiğini zannetmemelisin. Peki, yazılımcılık için başlayacağın yolculuğunda seni neler bekliyor? Bu süreçte atman gereken adımların detaylı planlaması şu şekilde:

İlk Adım: Eğitimler

Yazılımcı olmak için ilk olarak bu alanın temellerini öğrenmek gerekir. Öğreneceğin temeller, senin mesleki hayatının da temellerini oluşturacaktır. Bunun için ise mutlaka eğitimlerle başlaman önemlidir. Eğitim hayatına liseden başlamak da mümkün. Lisede alabileceğin bazı temel eğitimler, yazılımcılık kariyerine çok erken yaşlarda başlamana olanak tanır. Özellikle fen liseleri ve mesleki ve teknik liseler yazılımcı olmak isteyenler için en iyi lise seçeneklerindendir. Aynı zamanda yazılımcılık alanında kurslar ve seçmeli dersler sunan özel liseler de tercih edilebilir.

Eğitimine liseden başlamak için geç kaldıysan üniversite eğitimiyle başlaman da mümkün. Aynı zamanda lisede bir eğitim aldıysan bu eğitimini üniversiteyle mutlaka taçlandırmalısın. Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği bölümleri yazılım dünyası için sağlam bir temel oluşturabilir. Bu bölümlerde verilen dersler, algoritmik düşünme, veri yapıları, nesne tabanlı programlama gibi konular üzerinedir. 4 yıllık olan bu bölümlerin yanı sıra Bilgisayar Programcılığı gibi 2 yıllık bölümleri de değerlendirebilirsin. 2 yıllık bölümlerde bilgisayar ve yazılım üzerine pek çok uygulama şansı elde edebilirsin.

Lise ve üniversite eğitimleriyle yazılım konusunda bir bilgi birikimi edinirken yalnızca okulunda sana sunulan derslerle sınırlı kalmaman gerektiğini unutma. Üniversitelerdeki yazılım kulüpleri, seminerler ve atölye çalışmaları da öğrencilere pratik deneyim kazandırabilir. Dolayısıyla bu meslekte kendini gösteren bir yazılımcı olmak istiyorsan mutlaka her fırsatta çalışmaya devam etmelisin. İyi bir yazılımcının lise ve üniversite eğitimlerine ek olarak değerlendirebileceği bazı eğitim fırsatları şunlardır:

 • Online Eğitimler: Dijitalleşen dünyada online eğitimler yazılımcı adayları için vazgeçilmez bir kaynak haline geldi. Udemy, Coursera, edX gibi platformlar birçok yazılım dili ve konusu üzerine eğitimler sunar. Aynı zamanda YouTube'da ücretsiz eğitim videoları, GitHub'da açık kaynak projeler ve Stack Overflow gibi platformlar da öğrenme sürecini destekler. Sektörde adını duyuran çoğu yazılımcı bu platformların eğitimlerinden faydalanmıştır. Sen de ister üniversite eğitimini tamamlamak ister kendi kendini geliştirmek için online eğitimleri deneyebilirsin.
   
 • Bootcamp'ler: Özellikle belirli bir alanda hızla uzmanlaşmak isteyenler için yoğunlaştırılmış programlama eğitimleri sunan bootcamp'ler, pratik odaklı bir öğrenme süreci sunar. Birkaç haftalık ya da birkaç aylık olabilen bootcamp eğitimleri, öğrenciyi iş dünyasına hazırlamayı hedefler. Techcareer’de de alanınla ilgili sayısız bootcamp’e ulaşabilirsin. Zengin içerikleri ile bootcamp’ler sayesinde kendini en iyi haline ulaştırmak için bir adım daha atabilirsin.
   
 • Özel Dersler ve Atölye Çalışmaları: Yazılım, birebir eğitimlerle çok daha anlaşılır hale gelir. Karşındaki profesyonele aklındaki tüm soruları bu şekilde sorabilirsin. Aynı zamanda atölye çalışmalarıyla portföyünü zenginleştirebilirsin. Bireysel öğrenme sürecini destekleyecek bu tür çalışmaları da mutlaka denemende fayda var.
   
 • Kaynak Kitaplar: Her alanda olduğu gibi yazılım alanında da önemli kaynak kitaplar vardır. “Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship” ve “The Pragmatic Programmer” her yazılımcının kütüphanesinde bulunması gereken kitaplar arasındadır. Bu kitaplar hem kendini geliştirme aşamanda hem de mesleğinin tüm dönemlerinde başvuracağın kaynaklardandır.

Eğitim yolculuğu, yazılımcının kariyerinin temelini oluşturur. Dolayısıyla alabileceğin tüm eğitimlere katılman ve kendini temel pek çok alanda geliştirmen önemlidir. Bu yolda alınan eğitimler hem teknik bilgiyi artırır hem de problem çözme, takım çalışması gibi yetenekleri geliştirir. Üstelik bir sonraki aşamayı da kolaylaştırır. Alacağın eğitimlerle yazılım dünyasının tüm alt dalları hakkında bilgi edinebilirsin. Bu sayede hangi alanda uzmanlaşmak istiyorsan oraya yönelebilir; mesleğini çok daha severek yapabilirsin.

Uzmanlık Alanını Belirlemek

Yazılım dünyası son derece geniş ve farklılıklarla dolu bir alan. Bu alanda attığın her adım seni farklı bir kapıya götürür. Dolayısıyla hangi alanda uzmanlaşman gerektiğine karar vermen de kariyer planlamanın ve yazılım yol haritasının ayrılmaz parçasıdır. Hatta kariyerinin en önemli adımlarından biri uzmanlık alanını belirlemek olabilir. Yazılımcıların değerlendirebileceği bazı uzmanlık alanları şunlardır:

 • Front-end Developer: Bu geliştirici, kullanıcının doğrudan etkileşimde bulunduğu arayüzleri tasarlayan ve geliştiren kişidir. HTML, CSS ve JavaScript gibi teknolojileri kullanarak web sitelerinin ve web uygulamalarının görünümünü belirler. Bugün sadece statik web sayfaları oluşturmakla kalmayan front end developer’lar, SPA (Tek Sayfalı Uygulama) ve PWA (İlerici Web Uygulamaları) gibi kavramlara da hakim olmalıdır.
   
 • Back-end Developer: Back-end geliştirici, uygulamanın sunucu tarafında çalışan kısmını tasarlar ve geliştirir. Veritabanı işlemleri, sunucu konfigürasyonları ve kullanıcı yetkilendirme gibi işlevlerin yönetimi bu kişidedir. Python, Ruby, Java, PHP gibi dilleri kullanabilirler.
   
 • Full Stack Developer: Hem front-end hem de back-end geliştirme konularında bilgili olan geliştiricidir. Uygulamanın hem kullanıcı arayüzü ile hem de sunucu tarafıyla ilgilenir. Tam yığın geliştirici olarak da bilinen bu uzmanlar, ürünün tüm yaşam döngüsünde etkili bir şekilde çalışabilirler.
   
 • Mobil Uygulama Geliştiricisi: iOS, Android veya cross platform uygulamalar oluşturabilirler. Swift, Kotlin veya Flutter gibi teknolojileri kullanarak mobil cihazlar için optimize edilmiş uygulamalar geliştirirler. Mobil cihazların özelliklerine ve sınırlamalarına bu kişilerin aşina olması önemlidir. Performans ve kullanılabilirlik mobil uygulama geliştiriciler için vazgeçilmez kavramlardandır.
   
 • Yapay Zeka Mühendisi: Algoritmalar, öğrenme modelleri ve istatistiksel tekniklerle bilgisayarların insan benzeri görevleri gerçekleştirmesini sağlayan yapay zeka uzmanı, Python, TensorFlow ve PyTorch gibi araçları kullanır. Derin öğrenme, sinir ağları ve diğer makine öğrenimi uygulamalarını bu kişilerin bilmesi gerekir.
   
 • Bulut Mühendisi: Amazon Web Services, Microsoft Azure veya Google Cloud gibi bulut platformları üzerinde uygulamalar, veritabanları ve hizmetler geliştiren bulut uzmanı, sanallaştırma, ölçeklendirme, ağ yapılandırması ve güvenlik protokolleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır.
   
 • Gömülü Sistem Mühendisi: C veya C++ dilleriyle yazılan kodlarla, fiziksel cihazların ve sistemlerin fonksiyonlarını kontrol eden gömülü sistem mühendisi, donanımın sınırlamalarını ve özelliklerini anlamalıdır.
   
 • Veri Mühendisi: Büyük veri setlerini işlemek, depolamak ve sorgulamak için sistemler ve altyapılar geliştiren veri mühendisleri, Hadoop, Spark ve Kafka gibi teknolojileri kullanabilirler.
   
 • Oyun Geliştirici: Unity, Unreal Engine gibi oyun motorları ile oyunlar geliştirir. Oyun geliştirici, hem grafik tasarımı hem de kodlama becerilerine sahiptir.
   
 • Siber Güvenlik Uzmanı: Siber güvenlik uzmanı sistemlerin, ağların güvenliğini sağlar. Aynı zamanda saldırıları tespit eder ve önler.

Bu uzmanlık alanları, yazılım dünyasının sadece belli bir bölümünü kapsar. Her geçen gün yazılımcıları ilgilendiren inovasyonlar sayesinde yeni meslekler de ortaya çıkar. İlgi alanına ve yeteneklerine göre en uygun uzmanlığı seçmek bu meslekte başarılı olmanın anahtarıdır.

Profesyonel Bir Ağa Dahil Olmak

Kendini eğitimlerle çok iyi geliştirmiş, belli uzmanlığa dahil olmuş bir yazılımcı olsan bile eğer mesleğinde kendini göstermek istiyorsan mutlaka profesyonel bir ağda kendine yer edinmen gerekir. Bu zaten iş deneyimi kazandıkça gerçekleşecek bir kariyer planlama adımıdır. Süreci hızlandırmak ise tamamen senin elinde. Dünya genelinde veya yerelde düzenlenen yazılım konferanslarına katılarak, pratik becerilerini artıracak workshop’ları deneyimleyerek ve meet up gruplarına girerek kendini alanında gösterebilirsin.

Sektördeki diğer profesyonellerle bağlantı kurabileceğin LinkedIn de harika bir araçtır. LinkedIn üzerinden sektöründeki en iyileri takip ederek kendini geliştirmeye de devam edebilirsin. Yalnızca işe alım sürecini etkilediği düşünülse de Hiring Challenge gibi etkinlikler de profesyonellerle tanışmanın en etkili yollarından biridir. Üstelik burada çok iyi şirketleri yakından tanıma şansı da elde edebilirsin. Hiring Challenge’lar, şirketler tarafından yeni yetenekleri keşfetme ve mevcut çalışanlarına beceri geliştirme imkanı sunma amacıyla düzenlenir. Bu etkinliklere katılarak işverenlerle ve sektör profesyonelleriyle doğrudan iletişim kurabilirsin.

Yeniliklere Adaptasyon

Yazılım dünyası sürekli evrilen dinamik bir yapıya sahip. Dolayısıyla “Ben kendimi artık tamamen geliştirdim.” diyebileceğin herhangi bir aşama yok. Bu gelişimin her an, her dakika devam edecek. Bu nedenle sürekli yeniliklere adapte olman gerekli. Online kursları, web seminerlerini takip ederek güncel bilgileri öğrenebilirsin. Sektörel haber kaynaklarını takip etmek de bu sürecin ayrılmaz parçalarındandır. Bültenlere abone olabilir, teknoloji bloglarına göz atabilirsin. Hackathon’lara katılmak da yeniliklere uyum sağlamak için önemlidir. Bu tür etkinlikler, yeni teknolojileri deneme ve kendi becerilerini test etme şansı sunar.

Yazılımcı olmanın ötesinde teknolojiye tutkulu bir öğrenici olmak da önemlidir. Yazılımcı olmak, teknolojinin durağan kalmadığını bilmektir. Bu hareketlilik, sektörünün en heyecan verici yanlarındandır. Yeniliklere açık olmak kariyerinde başarıyı ve motivasyonu beraberinde getirir. Yazılıma yeni adım atan veya uzun süredir bu sektörde olan biriysen kariyer rehberi sayfasını mutlaka ziyaret etmelisin. Aynı zamanda Techcareer.net’in Bootcamp eğitimlerini inceleyerek sana uygun etkinliklere de katılabilirsin.

Eğer sadece alanına uygun iş ilanlarını incelemek istiyorsan seni dijital iş ilanları sayfasında pek çok profesyonel iş bekliyor!

Sıkça Sorulan Sorular

1- Üniversite okumadan da yazılımcı olunabilir mi?

Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği bölümlerinde eğitim alarak yazılımcı olabilirsin. Üniversite eğitimi almadan yazılımcı olmak istersen kendini çok profesyonel eğitimlerle geliştirmen gerekir.

2- Sıfırdan yazılım öğrenmek ne kadar sürer?

Yalnızca kodlama kısmı için yaklaşık 1-2 seneni ayırman gerekebilir. Herhangi bir programlama diline ise 3-6 ay arasında zaman ayırman önemlidir. Ortalama olarak 2 senelik bir süre içerisinde yazılım öğrenebilirsin.

3- İş ilan başvurularına hangi özellikleri sağlarsam başvurabilirim?

Her iş ilanında istenen özellikler farklıdır. Bu nedenle ilan detaylarını mutlaka dikkatli bir şekilde okumalısın.

4- Junior aday olarak iş ilanlarına başvurabilir miyim?

Çoğu şirket, bünyesinde junior adaylara yer verir. Dolayısıyla iş ilanlarını inceleyerek junior adayları kabul eden şirketlere başvurabilirsin.

5- Hiring Challenge süresi ne kadar?

Hiring challenge süresi, programa göre değişir. Bazı etkinlikler birkaç saat gibi kısa sürede biterken bazıları ise günler alabilir. Katılmayı düşündüğün challenge’ın detaylarında süresini öğrenebilirsin.
 


Daha Fazla

Mobil Uygulama Geliştirme: İlk Adımlar ve Stratejiler

Mobil Uygulama Geliştirme: İlk Adımlar ve Stratejiler

Bu blogumuzda, mobil uygulama geliştirme sürecinin tüm aşamalarını öğrenecek, fikirden yayınlamaya kadar olan süreçte adım adım bilgilere hakim olacaksınız.
22.07.2024
5 Dakika

TECHCAREER

Hakkımızda
techcareer.net
Türkiye’nin teknoloji kariyeri platformu

SOSYAL MEDYA

TwitterInstagramLinkedinYoutubeFacebook

tr


en

Tüm hakları saklıdır
© Copyright 2024
support@techcareer.net
İşkur logo

Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hizmetleri A.Ş. Özel İstihdam Bürosu Olarak 31/08/2021-30/08/2024 tarihleri arasında faaliyette bulunmak üzere, Türkiye İş Kurumu tarafından 17/08/2021 tarih ve 9317662 sayılı karar uyarınca 170 nolu belge ile faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınmayacak ve menfaat temin edilmeyecektir. Şikayetleriniz için aşağıdaki telefon numaralarına başvurabilirsiniz. Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye iş Kurumu İstanbul Çalışma ve İş Kurumu Ümraniye Hizmet Merkezi : 0216 523 90 26