BootcampHackathonHiring ChallengeTüm Etkinlikler
İş İlanlarıŞirketler

Backend Developer ne iş yapar?

Backend developer, bir uygulamada kullanıcıların göremediği arka yüzü (Server-Side) geliştiren ve yöneten kişidir. Bir web sitesinin ya da bir mobil uygulamanın backend kısmı birden fazla uygulama, sunucu ve veri tabanlarından oluşabilir. Backend developer da tüm bu süreci tasarlar ve sistemlerin birbiriyle uyumlu ve sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar. Uygulamaların güvenliği, performansı, sağlamlığı ve sürdürülebilirliği en önemli konularıdır. Bu çalışmanın sorunsuz olabilmesi için de farklı yazılım dilleri ve veritabanı sistemleri kullanırlar. Bunlardan bazıları aşağıdaki şekildedir.

Programlama Dilleri

Python

Python

Java

Java

Node.js

Node.js

GoLang

GoLang

C#

C#

PHP

PHP

Ruby

Ruby

Veritabanı Sistemleri

MSSQL Server

MSSQL Server

PostgreSQL

PostgreSQL

Oracle

Oracle

MongoDB

MongoDB

Firebase

Firebase

Elasticsearch

Elasticsearch

Mysql

Mysql

Backend Developer nasıl olunur?

Backend developer olmak için; genel olarak bir veya birden fazla programlama diline hâkim olunması beklenmektedir. İlk adım olarak algoritma ve Nesne yönelimli programlamayı öğrendikten sonra üzerine katarak ilerlenebilir. Backend developer olmak isteyenler bu programlama dillerini internette araştırma yaparak, videolar izleyerek veya techcareer.net’in düzenlediği bootcampler yardımıyla öğrenebilirler.

Teknoloji hızlı bir şekilde değiştiği için Backend Developer adaylarının öğrenmeye ve değişime açık olmaları ve yeni teknolojileri takip etmeleri oldukça önemlidir. Bu kişilerin öğrenmeyi hedefledikleri programla dilleri ile ilgili oldukça fazla pratik yapmaları, veritabanı sistemleri ve sunucularla ilgili bilgi sahibi olmaları da oldukça önemlidir.
CareerGuide

Backend Developer Öğrenme Rehberi

İyi bir Backend Developer olmak için öğrenme yolculuğundaki basamakları bu kariyer rehberi ile keşfedebilirsin. Rehber Kaynağı: roadmap.sh

TECHCAREER

Hakkımızda
techcareer.net
Türkiye’nin teknoloji kariyeri platformu

SOSYAL MEDYA

TwitterInstagramLinkedinYoutubeFacebook

tr


en

Tüm hakları saklıdır
© Copyright 2024
support@techcareer.net
İşkur logo

Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hizmetleri A.Ş. Özel İstihdam Bürosu Olarak 31/08/2021-30/08/2024 tarihleri arasında faaliyette bulunmak üzere, Türkiye İş Kurumu tarafından 17/08/2021 tarih ve 9317662 sayılı karar uyarınca 170 nolu belge ile faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınmayacak ve menfaat temin edilmeyecektir. Şikayetleriniz için aşağıdaki telefon numaralarına başvurabilirsiniz. Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye iş Kurumu İstanbul Çalışma ve İş Kurumu Ümraniye Hizmet Merkezi : 0216 523 90 26