BootcampHackathonHiring ChallengeTüm Etkinlikler
İş İlanlarıEğitimlerŞirketler

Business Analyst ne iş yapar?

İş Analisti, bir organizasyon içinde iş süreçlerini, sistemleri ve projeleri inceleyen, analiz eden ve iyileştirmeye yönelik önerilerde bulunan kişidir.

İş Analistleri, iş süreçlerini, projeleri veya sistemleri anlamak için kullanıcılar, paydaşlar ve iş birimi temsilcileri ile işbirliği yaparak gereksinimleri toplar, belirler ve dökümante ederler.

Bunun yanı sıra organizasyon içindeki iş süreçlerini inceleyerek verimliliğin artmasına yönelik fırsatları tespit ederek bu analizler sonucunda süreç iyileştirmeleri ve otomasyon önerileri geliştirebilirler.

Bazı durumlarda veri madenciliği ve veri analitiği tekniklerini kullanarak veri içinden anlamlı bilgiler çıkarabilirler. İş analistlerinde paydaşlarla etkili iletişim kurma yeteneği oldukça önemlidir. İş gereksinimlerinin belirlenmesi, projelerin ilerlemesi gibi konular açık iletişimi gerektiren durumlardır.

İş Analistleri, organizasyonun kullandığı yazılımları ve teknolojileri bilmelidir. Bu, sistem gereksinimlerinin doğru bir şekilde belirlenmesi ve teknolojik çözümlerin etkili bir şekilde entegre edilmesi oldukça önemlidir. İş analistleri bazı durumlarda geliştirilen sistemlerin iş gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını doğrulamak için test süreçlerine de katılırlar.

İş analistleri gerekli durumlarda kullanıcıların yeni sistemleri daha rahat anlayabilmeleri için eğitim materyalleri hazırlarlar hatta ihtiyaç duyulan noktalarda eğitimlerde verirler.

Analitik düşünme, etkili ve açık iletişim ve problem çözme yeteneği iş analistleri için oldukça önemli yetkinliklerdir.

Business Analyst nasıl olunur?

Genel olarak işletme, matematik, bilgisayar bilimi gibi alanlarda eğitim almak bu alanda belirli bir temel için önem teşkil etmektedir. İş analistliği rolü teknik ve iş gereksinimlerini bir araya getirmeyi gerektirdiği için bu becerilere sahip olmak avantaj sağlayacaktır. İş analistliği çalışılmak istenen sektörlerde farklılıklar içerdiği için ilgili sektöre yönelik seminerler ve eğitimleri takip etmenizi öneririz.

Güncel ve sektörde bilinen iş analisti sertifikaları arasında IIBA (International Institute of Business Analysis) tarafından sunulan CBAP (Certified Business Analysis Professional) ve PMI (Project Management Institute) tarafından sunulan PMI-PBA (Professional in Business Analysis) bulunur. Bu sertifikaları almak sizi bir adım öne taşıyacaktır.

İş Analistleri, gereksinimler belirlemek, veri analizi yapmak ve iş süreçlerini modellemek gibi çeşitli araçlar ve teknikler kullanırlar. Bu araçları ve teknikleri öğrenmek önemlidir. Microsoft Excel, Microsoft Visio ve veri madenciliği yazılımları bu araçlara örnek olarak verilebilir.

TECHCAREER

Hakkımızda
techcareer.net
Türkiye’nin teknoloji kariyeri platformu

SOSYAL MEDYA

TwitterInstagramLinkedinYoutubeFacebook

tr


en

Tüm hakları saklıdır
© Copyright 2024
support@techcareer.net
İşkur logo

Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hizmetleri A.Ş. Özel İstihdam Bürosu Olarak 31/08/2021-30/08/2024 tarihleri arasında faaliyette bulunmak üzere, Türkiye İş Kurumu tarafından 17/08/2021 tarih ve 9317662 sayılı karar uyarınca 170 nolu belge ile faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınmayacak ve menfaat temin edilmeyecektir. Şikayetleriniz için aşağıdaki telefon numaralarına başvurabilirsiniz. Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye iş Kurumu İstanbul Çalışma ve İş Kurumu Ümraniye Hizmet Merkezi : 0216 523 90 26