BootcampHackathonHiring ChallengeTüm Etkinlikler
İş İlanlarıEğitimlerŞirketler

Network Administrator ne iş yapar?

Network (Ağ) yöneticileri, bir organizasyonun tüm ağ altyapısının yönetiminden sorumlu kişilerdir. Ağ yöneticileri, ağ cihazları, sunucular, depolama aygıtları ve diğer bileşenler dahil olmak üzere ağ altyapısının kurulumu, yapılandırılması, bakımı ve güvenliğinden sorumludur. Ayrıca, ağ altyapısının sürekli olarak işlevsel olmasını ve performansını optimize etmeleri de beklenir.

Netwok(Ağ) yöneticilerinin genel olarak görevleri şunlardır;
  • Router, switch ve firewall gibi araçların kurulumu, yapılandırılması ve yönetiminden
  • Ağ trafiğinin izlenmesi ve yönetiminden
  • Ağ güvenliği ve güvenlik politikalarının yönetiminden
  • Ağ performansının optimize edilmesi ve iyileştirilmesinden
  • Ağ altyapısının yedeklenmesi ve kurtarılmasından
  • Kullanıcı hesaplarının yönetimi ve ağa erişim kontrolünden sorumludur.
Network admin, şirketlerin verimli bir şekilde çalışması için ağların güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde çalışmasını sağlarlar. Ağ altyapısının güvenliği, performansı ve uyumluluğu gibi konularda uzmanlaşmış olmaları, şirketin bilgi teknolojileri altyapısının başarıyla yönetilmesini sağlar. Tüm bunlar network administrator ne iş yapar sorusunun yanıtı olsa da çalışılan şirkete göre görev ve sorumlulukların artış ya da azalış göstermesi mümkündür.

Network Administrator nasıl olunur?

Network yöneticisi olmak için bazı şirketler 4 yıllık üniversite mezuniyeti arayabilir, ancak genellikle kendini bu alanda iyi yetiştirmiş önlisans veya lise mezunu birçok profesyonel de bulunmaktadır.

Network yönetimi ve güvenliği konularında ileri düzey bir eğitim programına veya sertifikasyonlara katılmak önemlidir. Network administrator freelance çalışmak için de kısa süre içinde eğitim alarak başarı sağlanabilecek bir meslektir. Örneğin, Cisco ve Juniper gibi şirketlerin sağladığı sertifikasyon programları bu konuda büyük katkı sağlayacaktır. CCNA (Cisco Certified Network Associate) gibi sertifikalara sahip olmak, kariyerine başlamak isteyen kişiler için uygun bir adım olacaktır.

Ağ yöneticisi olmak isteyen kişilerin teknik bilgilerini sürekli olarak güncellemeleri ve sektördeki gelişmeleri takip etmeleri de önemlidir.

Sonuç olarak, Network Administrator olmak için teknik bilgi ve becerilere sahip olmak, sertifikasyon programlarına katılmak, pratik deneyim kazanmak ve sektördeki gelişmeleri takip etmek başarılı bir kariyer için gereklidir. Ayrıca, kendini sürekli geliştirmek ve ileri düzey ağ yönetimi ve güvenliği konularında uzmanlaşmak, bir Network Administrator olarak başarılı olmanızı sağlayacaktır.

TECHCAREER

Hakkımızda
techcareer.net
Türkiye’nin teknoloji kariyeri platformu

SOSYAL MEDYA

TwitterInstagramLinkedinYoutubeFacebook

tr


en

Tüm hakları saklıdır
© Copyright 2024
support@techcareer.net
İşkur logo

Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hizmetleri A.Ş. Özel İstihdam Bürosu Olarak 31/08/2021-30/08/2024 tarihleri arasında faaliyette bulunmak üzere, Türkiye İş Kurumu tarafından 17/08/2021 tarih ve 9317662 sayılı karar uyarınca 170 nolu belge ile faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınmayacak ve menfaat temin edilmeyecektir. Şikayetleriniz için aşağıdaki telefon numaralarına başvurabilirsiniz. Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye iş Kurumu İstanbul Çalışma ve İş Kurumu Ümraniye Hizmet Merkezi : 0216 523 90 26