BootcampHackathonHiring ChallengeTüm Etkinlikler
İş İlanlarıEğitimlerŞirketler

Scrum Master ne iş yapar?

Scrum Master, bir yazılım geliştirme ekibinin veya proje ekibinin hedefe ulaşması için ekibi yönlendiren, sürecin doğru ve zamanında ilerlemesini sağlayan kişidir. Günlük sprint ritüelleri, Daily toplantıları ve retrospektif gibi tüm toplantıların doğru bir şekilde ilerlemesini sağlar. Sprint süreci boyunca karşılaşılan problemler noktasında öncü olur ve bu engellerin ortadan kalkmasını sağlar.

Ekip üyeleri arasında iletişimin artmasını sağlar. Ekip üyelerine Scrum’ın doğru uygulanması için geri bildirimler verir gerektiği yerlerde eğitim verilmesini sağlar. Süreçleri belirli periyotlarla kontrol eder ve ekibi iyileştirmeler konusunda teşvik eder. Sprint süreçlerini aktif olarak takip ederek sprint süreçlerinin şeffaf bir şekilde tüm ekip tarafından yürütülmesini sağlar. Scrum Master’ın en temel görevlerinden birisi ekibe liderlik etmek değil onların yanında olarak bir rehber gibi yaklaşmaktır.

Scrum Master, ekibin hedeflerine ulaşması için Scrum prensiplerine uygun bir şekilde hareket etmesi için ekibe destek olan ve onları doğru bir şekilde yönlendirmekle görevlidir. Özellikle Agile yapıdaki şirketlerde Scrum Master’ın görevi oldukça önemlidir.

Scrum Master nasıl olunur?

Scrum Master olabilmek için en şey Agile yazılım geliştirme yöntemlerinin temel prensiplerini ve uygulamalarını bilmek gerekmektedir. Agile yönetim metodolojileri üzerine kitap ve makale okuyabilir, eğitim programlarına katılabilirsiniz. Yine sektörde en çok bilinen sertifika programları olan "Certified Scrum Master (CSM)" ve "Professional Scrum Master (PSM)" sertifikalarının alınması oldukça önemlidir.

Scrum Master ekip üyeleri ve Product ekipleri arasında iletişimin süreklilik arz etmesini sağlar. Ekip üyelerinin ihtiyaçlarına çözüm bulmaya çalışır ve onları anlamalıdır. Agile dünyasındaki gelişmeleri takip etmeli ve ekip üyelerini de bu konuda bilgilendirmelidir.

TECHCAREER

Hakkımızda
techcareer.net
Türkiye’nin teknoloji kariyeri platformu

SOSYAL MEDYA

TwitterInstagramLinkedinYoutubeFacebook

tr


en

Tüm hakları saklıdır
© Copyright 2024
support@techcareer.net
İşkur logo

Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hizmetleri A.Ş. Özel İstihdam Bürosu Olarak 31/08/2021-30/08/2024 tarihleri arasında faaliyette bulunmak üzere, Türkiye İş Kurumu tarafından 17/08/2021 tarih ve 9317662 sayılı karar uyarınca 170 nolu belge ile faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınmayacak ve menfaat temin edilmeyecektir. Şikayetleriniz için aşağıdaki telefon numaralarına başvurabilirsiniz. Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye iş Kurumu İstanbul Çalışma ve İş Kurumu Ümraniye Hizmet Merkezi : 0216 523 90 26