BootcampHackathonHiring ChallengeTüm Etkinlikler
İş İlanlarıEğitimlerŞirketler

System Administrator ne iş yapar?

Sistem yöneticileri, bilgisayar ağları ve sunucular gibi bilgi teknolojileri sistemlerinin yönetiminden sorumlu kişilerdir. Teknoloji altyapısının güvenli, etkili ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için ağların, sunucuların, depolama araçlarının, yazılımların ve diğer bilgi teknoloji bileşenlerinin yönetiminden sorumludur.

Sistem yöneticilerinin genel olarak görevleri şunlardır;
  • Bilgi teknolojileri altyapısının kurulumu, yapılandırılması, yönetimi ve bakımından
  • Verilerin yedeklenmesi, kurtarılması ve güvenliğinden
  • Veri kaybını önlemek için düzenli yedekleme politikalarının oluşturulmasından,
  • Router'ların, switch'lerin ve diğer ağ bileşenlerinin yapılandırılması ve yönetilmesinden, ağ performansının izlenmesi, ağ sorunlarının teşhisi ve çözülmesinden,
  • Network’ün güvenliği ve izlenmesinden
  • Sunucu ve depolama yönetiminden
  • Yeni ürünlerinin araştırılması, test edilmesi ve uygulanmasından sorumludur.
Sistem yöneticileri, şirketlerin bilgi sistemlerinin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için oldukça kritik bir rol oynarlar. Aynı zamanda ağ güvenliği ve veri koruması gibi önemli konularda da uzmanlaşmış olmaları gerekmektedir. İşletim sistemlerini yüklemek, güncellemeleri uygulamak, ağ ayarlarını yapmak ve gerekli yazılım ve donanım bileşenlerini yapılandırmak da onların görevleri arasındadır. Bu nedenle system administrator ne iş yapar araştırması gerçekleştiren kişiler pek çok görev ve sorumluluk ile karşılaşır. Çalışılan yere göre iş tanımı ve görevler değişiklik gösterebilir.

İlgili pozisyonda çalışanlar yukarıda yer alan görev ve sorumlulukların yanı sıra sistemlerin ve ağların düzgün çalışmasını sağlamak için düzenli bakım işlemleri yapar, güvenlik duvarları, antivirüs yazılımları, kimlik doğrulama sistemleri gibi güvenlik önlemlerini yönetir ve izinsiz erişim girişimlerini tespit ederler. Ayrıca, veri güvenliğini sağlar, veri kaybı durumunda yedeklenen verileri kurtarırlar ve izinsiz erişim girişimlerini ortaya çıkarırlar. Sistemlerin performansını izler ve iyileştirme çalışmaları yapar, ağ trafiğini analiz eder ve gerektiğinde kapasite artırımı yaparlar. System administrator nedir sorusuna tüm bu görevleri üstlenen kişidir açıklaması gerçekleştirilebilir.

System Administrator nasıl olunur?

Sistem yöneticisi olmak için bazı şirketler 4 yıllık üniversite mezuniyeti arayabilirler, ancak genellikle kendini bu alanda iyi yetiştirmiş ön lisans veya lise mezunu birçok profesyonel de sektörde başarılı bir şekilde çalışmaktadır. System administrator çalışma alanları alınan eğitim doğrultusunda çeşitlilik gösterir. Bu nedenle ilgili pozisyonda çalışmak isteyen kişilerin aldıkları eğitimi kapsamlı bir şekilde değerlendirmeleri gerekir.

Sistem ve ağ yönetimi konularında iyi bir eğitim programı veya sertifikasyon programına katılmak, bu alanda kariyer yapmak isteyenler için faydalı olacaktır. Ağ güvenliği, veri tabanı yönetimi, sanallaştırma teknolojileri, bulut bilişim gibi çeşitli konular bu alanda önemli alanlardır. Bu nedenle, Microsoft, Cisco, Linux gibi şirketlerin sağladığı sertifikasyon programlarına katılarak ilgili alandaki uzmanlığınızı kanıtlamanız önemlidir. Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE), Cisco Certified Network Associate (CCNA) gibi sertifikalar, sistem yönetimi için önemli referanslar olacaktır.

Ayrıca sistem yöneticisi olmak için işletim sistemleri (Windows, Linux, vb.), ağ teknolojileri, veritabanı yönetimi, güvenlik araçları ve protokolleri gibi konularda bilgi sahibi olmak da gereklidir.

İletişim becerilerinizi geliştirmeye çalışmak da avantaj sağlar. Çünkü iyi bir sistem yöneticisi, teknik bilgiyi ve sorunları kullanıcılara doğru bir şekilde anlatabilmelidir.

Bunların yanı sıra yeni teknolojileri takip etmek, güncellemeleri izlemek ve sektör trendlerini yakından takip etmek de önemlidir. Teknoloji alanında hızlı değişimler olduğundan, sürekli olarak kendinizi güncel tutmak, başarılı bir sistem yöneticisi olmak için gereklilikler arasında yer alır. İlgili alanda görev almak isteyenlerin system administrator ne demek sorusunun yanıtını detaylı bir şekilde araştırmaları hem de bu pozisyonda çalışmak için hangi şartları yerine getirmeleri gerektiğini öğrenmeleri gerekir.

Sistem yöneticisi olmak için teknik bilgi, sertifikasyonlar, iletişim becerileri ve sektördeki gelişmeleri takip etmek gibi çeşitli faktörler bir araya gelerek başarılı bir kariyer için temel oluşturacaktır.

TECHCAREER

Hakkımızda
techcareer.net
Türkiye’nin teknoloji kariyeri platformu

SOSYAL MEDYA

TwitterInstagramLinkedinYoutubeFacebook

tr


en

Tüm hakları saklıdır
© Copyright 2024
support@techcareer.net
İşkur logo

Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hizmetleri A.Ş. Özel İstihdam Bürosu Olarak 31/08/2021-30/08/2024 tarihleri arasında faaliyette bulunmak üzere, Türkiye İş Kurumu tarafından 17/08/2021 tarih ve 9317662 sayılı karar uyarınca 170 nolu belge ile faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınmayacak ve menfaat temin edilmeyecektir. Şikayetleriniz için aşağıdaki telefon numaralarına başvurabilirsiniz. Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye iş Kurumu İstanbul Çalışma ve İş Kurumu Ümraniye Hizmet Merkezi : 0216 523 90 26