BootcampHackathonHiring ChallengeTüm Etkinlikler
İş İlanlarıEğitimlerŞirketler
Github Nedir, Ne İşe Yarar?

Github Nedir, Ne İşe Yarar?

Yazılım alanına ilgin varsa ve Github nedir, ne işe yarar merak ediyorsan bu yazı tam senin için!
Techcareer.net
Techcareer.net
06.04.2023

Github Nedir, Ne İşe Yarar?

Github’un her geçen gün  daha fazla gündeme gelmesi ile birlikte pek çok kişi Github nedir sorusunun cevabını araştırıyor.  Temelde Github’un ne olduğunun ve ne işe yaradığının anlaşılabilmesi için ‘Git’ ve ‘Hub’ kelimeleri üzerinde durulması gerekiyor. Git; yazılım ile entegrasyonu tamamlanmış olan kontrol sistemine verilen isimken, Github ise yazılım ile özel olarak oluşturulmuş olan ‘kod deposu’na verilen isim olarak biliniyor. 

Github; özellikle yazılım alanında, ekip şeklinde çalışması gereken kişilerin projelerinde takım olarak çalışabilmesi adına oldukça faydalı programlar arasında yer alıyor.  Uygulama içine dünyanın her bir noktasından üyeler eklenebiliyor, farklı kişilerin ekleme-çıkarma işlemi gerçekleştirilerek takım oluşturulabiliyor. Bu uygulama sayesinde kodlarda takım olarak güncelleme gerçekleştirilebiliyor ve kodlar herkese aynı anda ulaştırılabiliyor. Proje oluşturma ve geliştirme sürecinde bazı değişiklikler yapılmak istenmesi durumunda ise hataların düzeltilmesi, güncellemelerin yapılabilmesi için  kod üzerinde değişiklik yapma özelliği de bulunuyor.  Kısa bir şekilde Github nedir ne işe yarar? sorusunu bu şekilde yanıtlamak mümkün  hâle geliyor. Github nedir nasıl kullanılır sorusunun cevabı ise çok daha farklı oluyor. 

Github Üyeliği Ücretli Midir? 

Bir tür kod depo alanı olan Github hakkında sıklıkla sorulardan bir diğeri de ‘Github üyeliği ücretli midir?’ sorusu oluyor. Depolama alanlarından ücret talep edilmesi sebebiyle  Github’un da ücretli olduğu düşünülüyor. Ancak Github üyeliği için herhangi bir ücret talep edilmiyor. İsteyen herkes internet üzerinden Github’a giriş yaparak üye olabiliyor ve üyelik oluşturma işleminin ardından ücretsiz bir şekilde depolama alanı kullanılabiliyor. Projeler için oluşturulan üyelikle birlikte dosyaların da ücretsiz bir şekilde sisteme yüklenmesi mümkün hâle geliyor.  

GitHub’u kullanmaya başlamak  için yalnızca  bir GitHub hesabı oluşturmak yeterli oluyor. Hesabınızı oluşturduktan sonra  ücretsiz bir şekilde platformu kullanmaya başlayabiliyorsunuz.  Ücretsiz olarak oluşturduğunuz bu hesapla, sınırsız bir şekilde genel ve özel havuzlara erişim sağlamanız mümkün oluyor. Tüm bunların yanı sıra  hataları izleyebiliyor ve proje yönetimi gerçekleştirebiliyorsunuz.  Üç ortak çalışana kadar da ücretsiz olarak toplu olarak çalışma gerçekleştirme imkanı bulunuyor.  

Github’un Avantajları Nelerdir? 

Neden GitHub kullanımı önem taşıyor ya da Github avantajlı mı?  sorusunun sıklıkla sorulduğu görülüyor. Bu sorunun sıklıkla sorulmasının ise pek çok nedeni bulunuyor. İlk olarak, profesyonel ve kolay işbirliğini sürecinin sağlanması ve sürüm kontrolünü mümkün olduğu kadar iyi gerçekleştirmeye yardımcı olması yer alıyor. Bu durum her ne kadar normal ve basit bir şeymiş gibi görünse de  herhangi bir kişi, herhangi bir yerden kod üzerinde oynanma yapılmasını sağlıyor.  Tüm bunların yanı sıra pek çok işveren kuruluş GitHub kullanımı ile işlerini oldukça kolaylaştırıyor. Çalışanlarının da bu platformu kullanmayı bilmesini istiyor.  Bu nedenle iş bulma sürecinde bu platformun kullanılabiliyor olması büyük önem taşıyor. Kullanmayı bilen kişilerin iş başvurularında bir adım önde olduğu görülüyor.  Bu sebeple eğer yazılım alanında çalışmalarınızı sürdürüyorsanız platformu kullanmayı öğrenmeniz öneriliyor.  Github “Git” ile çalışıyor. Git ise yazılım alanında yaygın olarak kullanılan bir yazılım türü olarak biliniyor. Peki bu yazılım türünün ne gibi avantajları bulunuyor? 

Github’un ne işe yaradığının yanı sıra avantajları da pek çok kişinin merak ettikleri arasında bulunuyor. Github nedir başlangıç aşamasında olan kişiler bu avantajlara göz atarak oldukça kaliteli işler çıkarabiliyor. Github’un temel avantajları aşağıdaki şekilde sıralanabiliyor; 

 • Takım olarak çalışılmasına olanak sağlıyor. 
   
 • Verilerin depolanmasına yardımcı oluyor. 
   
 • Yazılım yönetiminin bireysel olarak ya da grup olarak yönetilmesini sağlıyor. 
   
 • Oldukça güçlü bir depolama alanı oluyor.  
   
 • Sürümlerde yaşanan değişimler kolay bir şekilde gözlemlenebiliyor. 
   
 • Çalışmalar basit bir şekilde sergilenebiliyor. 

Github Projesi Nasıl Çalıştırılır? 

Github projesi oluşturanların ve bu projeyi çalışmak isteyen kişilerin araştırdığı bir diğer konu ise Github projesi nasıl çalıştırılır oluyor. Github projesini çalışmanın pek çok yöntemi bulunuyor. Ancak yazılımcılar ve profesyonel olarak Github kullanıcıları tarafından belirli yöntemler daha fazla tercih ediliyor. Bu sayede hem daha kısa süre içerisinde projenin çalıştırılması mümkün hale geliyor hem de zaman kaybı yaşamadan daha profesyonel bir iş meydana getirilebiliyor. Eğer sizler de Github deposundan herhangi bir proje çalışmak, açmak istiyorsanız aşağıdaki yöntemden yararlanabilirsiniz. 

Github projesi çalıştırmak için ilk olarak yapmanız gereken şey Visual Studio’yu açmak oluyor. Visual Studio’yu açtıktan sonra ikinci aşamada ise başlangıç penceresi kısmında yer alan ‘depo kopyala’ seçeneğine tıklamanız ve ardından depo konumunu girmeniz ve kopyala düğmesine basmanız gerekiyor. Kopyala düğmesine bastıktan sonra bu aşamada sizden birkaç kişisel bilgi istenebiliyor. Kişisel bilgi istenmesi durumunda bu kutucuklara kişisel bilgilerinizi girmiş olmanız gerekiyor.  Github kullanıcı bilgilerinin talep edildiği bilgiler arasında kullanıcı oturum açma bilgileriniz yani isminiz ve e-mail adresiniz yer alıyor. Bu bilgileri girdikten sonra eğer bilgilerinizin kaydedilmesini istiyorsanız .gitconfig adı verilen tuşa basarak bilgilerinizin kaydedilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bazı kişiler bu aşamada her seferinde bilgilerini yeniden girmek ya da kaydetmemek isteyebiliyor. Eğer sizler de bilgilerinizin kaydedilmesini istemiyorsanız ve her seferinde yeniden bilgi girişi yapabilirim diyorsanız iptal tuşunu kullanabilir ve .gitconfig işaretlemesini gerçekleştirmeyebilirsiniz.  

Bu aşamayı da tamamladıktan sonra bir sonraki aşamaya geçiş yapılabiliyor. Bu aşamada Visual Studio’da yer alan çözüm gezgininden klasör görünümüne giriş yapılabiliyor ve depo bilgileri geri yüklenebiliyor. Alternatif olarak farklı yöntemler de kullanılabiliyor ve çözüm kodlarını görüntülemek için görünüm değiştir tuşunun kullanıldığı da biliniyor.  Bu şekilde Github üzerinden oluşturduğunuz projeleri görebilir ve ardından da Github projenizin üzerine tıklayarak çalıştırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Github nedir görev yöneticisi sorusu da bu şekilde açıklanabiliyor.  

Github Nasıl Kullanılır? 

Github kullanmak için pek çok yöntem bulunuyor. Pek çok yazılımcı kendine uygun olan en kolay ve pratik yöntemi benimsiyor. Ancak bu aşamada kullanıcıların genelinin benimsediği yollar ve yöntemler de sıklıkla tercih ediliyor.  Öncelikle kullanıma başlanmadan önce Git ve Github nedir? sorularının yanıtının öğrenilmesi gerekiyor. Github’un mantığının anlaşılması, kullanım öncesinde detaylarının bilinmesi sürecin daha kolay bir şekilde işlemesini ve profesyonel bir şekilde kullanılmasını sağlıyor. Eğer siz de Github kullanıcısı olmak istiyorsanız ancak bu uygulamayı nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız  Github nedir Windows 10  için gibi pek çok bilgiyi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.  

Öncelikle Github’un ne işe yaradığı hakkında bilgi sahibi olunması büyük önem taşıyor. Github; GitHub, dünya üzerinde kullanımı gerçekleştirilen en büyük  ve gelişmiş kod geliştirici topluluklarından biri olarak biliniyor. Dünya üzerinde kullanımı gerçekleştirilen geliştiriciler arasında bulunan bu topluluk kişiler arasındaki online  iletişimi sağlayan ve bu iletişimi kolaylaştıran, teşvik eden bir platform olarak görülüyor. Github, geliştirme ekipleri bu doğrultuda aynı amaçla çalışan kişilerin ortak proje üzerinde her birlikte çalışmasını ve mevcut kodları, sürümler, işi  kesintiye uğratmadan takip etmesini sağlıyor. Özellikle sürekli değişim gerektiren bir uygulama üzerinde çalışılıyorsa kod takibi yapılmasını kolaylaştırıyor. Ancak Github’un sağladığı kolaylıklar yalnızca bununla da sınırlı kalmıyor.  

Herhangi bir yazılıma yeni düzenleme ve eklemeler gerçekleştirileceği zaman eklemesi gerçekleştirilecek olan kodların yani özelliklerin tamamlanması durumunda herkesin erişim sağlayabileceği mevcut yazılıma kolay bir şekilde eklenmesine olanak tanıyor. GitHub bunun yanı sıra online olarak geliştirilen programların  en küçük parçalarını dahi mükemmelleştirmek üzere tasarlanıyor.  Yazılımcıların kod dizelerinin üzerinde hep birlikte çalışmasını da oldukça kolaylaştırıyor ve herkes aynı anda son güncellemeleri görebiliyor, güncellemeler hakkında bilgi sahibi olabiliyor.  Proje yönetiminin gerçekleştirilmesi adına oldukça fazla avantaj sağladığı görülüyor.  Ancak tüm bu bilgiler Github’un yalnızca yüzeysel bir şekilde tanımlanmasını sağlıyor. Bunun en büyük nedeni ise Github’un anlatılandan çok daha fazlasını kullanıcılarına sunuyor olması oluyor. 

Github Profilini Tanıtma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir? 

Github profilini tanıtma işlemi oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.  Github, sadece programlama bilgisini artırmak için değil, aynı zamanda en profesyonel ve kaliteli çalışmanızı gerçekleştirmek için de eşsiz bir platform olarak görülüyor. Github profili, işe alımda çalışan insan kaynaklarının sizleri bulabilmesi ve daha kolay bir şekilde sizlere ulaşabilmesi için kullandıkları aktif bir platform oluyor.  Pek çok kişi,  ilgi çekecek olan blog yazılarını, ilgi çekici görselleri ya da çeşitli postları sayesinde  GitHub  takipçisi ediniyor. Bu şekilde de profilin tanıtılması mümkün oluyor. Github nedir ve ne işe yarar? sorusu da bu şekilde yanıtlanıyor. Github profili daha fazla  kişi tarafından tanıtıldığında ise iş bulma süreci daha çok kolaylaşıyor ve işverenler profil sahiplerine daha kolay bir şekilde ulaşabiliyor. Peki, Git branch nedir? 

Git Branch Nedir? 

Git geliştirme branchleri; kodları uygulamak, kullanmak  ve süreçleri takip etmek için profesyonel bir yol olarak görünüyor. Genel bir deyişle geliştirme branch’i kodun gelişimi için yeni bir evrim yaratan çatal yeri oluyor.  Kod geliştirme sürecinde ise bu Git branchleri paralel olarak değişim gösterebiliyor.  Yeni eklemeler yapılabiliyor ya da bazı özelliklerin çıkartılması gerçekleştirilebiliyor. Yeni fonksiyonların eklenmesi bu aşamada pek çok avantaj sağlıyor. Ana branch üzerinde geliştirmeyi eklemeden önce uygulamanız için yeni özellikler da görülebiliyor.  Git branchleri ile birlikte aynı depoda saklanabilecek olan farklı geliştirme branchleri oluşturulabiliyor.  

Github Neden Bu Kadar Popüler?

 Github çoğunlukla açık kaynaklı olacak şekilde oluşturulan projelerde tercih ediliyor ve günümüzde neredeyse 100 milyondan fazla kişi tarafından kullanılıyor.  Bu istatistiğe bakıldığında ise Github’un en popüler yazılım platformu olduğu görülüyor.  Büyük işletmeler tarafından da Git ve GUI istemcilerinin kullanıldığı görülüyor.  Bu durumun en büyük sebebi ise  GitHub ve Git’in sürüm kontrolü özelliklerini içermesi ve depo görevi sunması oluyor. Organizasyonları özellikle sağlaması ve profesyonel bir işlev sunması nedeniyle de bulut görevi üstleniyor.  Yani, tüm bu  GitHub kullanıcıları, onlara  sunulan Git işlevlerine aynı yerde erişilebiliyor, gerçek zamanlı olarak kodlar izlenebiliyor. 

Tüm bunların yanı sıra, GitHub’un oldukça kullanıcı dostu olması ile ön plana çıkıyor ve bilgilerin  ortak olarak ele alınması sağlanıyor. Bu platform projelerin profesyonel bir şekilde ilerlemesine yardımcı olduğu için tercih ediliyor. Ara yüzünün kolay bir şekilde tasarlanmış olması da kullanıcıların Github’u tercih etme nedeni oluyor.  Bu nedenle de bu platform günümüzde en çok tercih edilen ve popüler olarak kullanılan platformlar arasında yer alıyor.  İşlerini kolay bir şekilde yürütmek, profesyonel olarak ilerlemek isteyen kişilerin tercih ettiği uygulama her geçen gün pek çok kişi tarafından kullanılıyor. İşverenler de bu platformu kullanabilen kişilere dikkat ediyor ve işe alımlar sırasında Github’u kullanabilecek olan kişilerin tercih edilmesini sağlıyor.  Böylece hem aktif olarak çalışmalar yürütülebiliyor hem de ekip olarak çalışacak olan kişilerin daha kolay bir şekilde çalışmasına yardımcı olunuyor. Github nedir ne işe yarar? sorusu ise bu şekilde yanıtlanabiliyor.


Daha Fazla

Bulut Sunucu (Cloud Server) Nedir? Avantajları Nelerdir?

Bulut Sunucu (Cloud Server) Nedir? Avantajları Nelerdir?

Bu blogumuzda, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre tercih edebileceği public, private, hybrid ve dedicated olmak üzere dört ana bulut sunucu türünü öğreneceksin.
14.06.2024
6 Dakika

TECHCAREER

Hakkımızda
techcareer.net
Türkiye’nin teknoloji kariyeri platformu

SOSYAL MEDYA

TwitterInstagramLinkedinYoutubeFacebook

tr


en

Tüm hakları saklıdır
© Copyright 2024
support@techcareer.net
İşkur logo

Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hizmetleri A.Ş. Özel İstihdam Bürosu Olarak 31/08/2021-30/08/2024 tarihleri arasında faaliyette bulunmak üzere, Türkiye İş Kurumu tarafından 17/08/2021 tarih ve 9317662 sayılı karar uyarınca 170 nolu belge ile faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınmayacak ve menfaat temin edilmeyecektir. Şikayetleriniz için aşağıdaki telefon numaralarına başvurabilirsiniz. Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye iş Kurumu İstanbul Çalışma ve İş Kurumu Ümraniye Hizmet Merkezi : 0216 523 90 26